Congresul civic: „Parlamentul actual nu a devenit un centru anticriză. Creditul guvernării a expirat”

La 18 ianuarie a avut loc ședința plenara a Comitetului Republican a Congresului Civic. In cadrul acesteia au fost prezenți reprezentanți din absolut toate organizațiile raionale a partidului. Adițional chestiunilor organizaționale, în plen s-a discutat si situația actuala politică din Republica Moldova, în urma căreia Comitetul Republican a adoptat rezoluția corespunzătoare.

2020 ar putea deveni ultimul an al independenței moldovenești. Asupra țării și a poporului planează amenințări dezastruoase. Guvernarea însă nu le observă, guvernarea nu reacționează la ele.

Statul este în pragul unui faliment social total. Populația activă fuge din țară. Pleacă toți cei care pot – reprezentanți ai profesiilor muncitorești și inginerești, pedagogi, medici, tineri. Sărăcia totală, ilegalitățile generale, lipsa unui venit stabil, vulnerabilitatea în fața criminalității – toate acestea marchează destinul celor care rămân în Moldova.

Încrederea în stat și în instituțiile statului se reflectă în niște cifre care până nu demult păreau neverosimile – o treime din cetățeni sunt gata de lichidarea independenței republicii moldovenești. Acesta nu este un verdict al unor unioniști convinși, ci al oamenilor simpli, disperați, care și-au pierdut încrederea și în eventualele transformări din țară, și în posibilitățile lor de a influența eficient asupra guvernării. Și toate acestea, în contextul unei infrastructuri făcute praf, al dezastrelor tehnogene, al unei catastrofe sistemice și ecologice totale.

Ani la rând, când puterea de stat din țară era, de facto, proprietatea unei singure persoane, aceste amenințări erau trecute sub tăcere, mușamalizate. Însă și guvernarea actuală se poartă în așa fel de parcă Moldova dispune de resurse inepuizabile de timp pentru schimbări spre bine, pentru depășirea unei eventuale catastrofe.
Pentru toți este clar deja că Parlamentul ales la 24 februarie 2019 a dat dovadă de incapacitatea totală de a deveni un centru anticriză, un loc unde se formează o agendă a zilei principial nouă pentru supraviețuirea economică a țării, pentru salvarea poporului.

Acest parlament nu a fost în stare să profite de rezultatele voinței politice manifestate de Rusia, Uniunea Europeană și SUA pentru eliberarea țării de regimul puterii personale a oligarhului Plahotniuc.

Parlamentul s-a dovedit a fi o adunare de teoreticieni neputincioși și lipsiți de voință, incapabili pentru o luptă decisivă contra clanurilor banditești din economie, justiție, poliție și vamă. Dimpotrivă, prin crearea unei majorități noi, Parlamentul a restabilit influența Partidului Democrat care părea că se clatină, a consolidat sistemul de guvernare oligarhică, dar deja cu un alt șef – Igor Dodon. Parlamentul a devenit un loc pentru conspirații noi împotriva poporului Moldovei, un loc pentru inventarea unor scheme noi de îmbogățire personală pentru câteva sute de boieri nou-apăruți.

Acest Parlament, alcătuit conform regulilor sistemului mixt al lui Plahotniuc, nici nu putea fi altfel. El a fost inventat exclusiv pentru a asigura securitatea elitei de la guvernare. Nu pentru popor, ci împotriva majorității poporului.

Moldova nu are nevoie de un asemenea Parlament, de o asemenea guvernare, de o asemenea putere. Putem să experimentăm câteva luni cu această guvernare, să-i oferim o șansă după alta, însă nu există siguranța că în societatea moldovenească va fi mai multă justiție, iar numărul locuitorilor nu va continua să se micșoreze dramatic. Și în consecință, ne vom pomeni în situația când orice transformări vor fi deja imposibile, nu va avea cine să le realizeze. Aceasta nu este o perspectivă pentru următorii ani, ci pentru următoarele luni.

În această situație, Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic îi îndeamnă pe toți politicienii responsabili, activiștii civici, cetățenii care nu sunt indiferenți să promoveze o campanie corectă, deschisă și consecventă pentru alegeri parlamentare anticipate. Țara nu are nevoie de un organ legislativ alcătuit din protejați plahotniuchiști, care construiesc socialismul pentru sine și capitalismul sălbatic pentru majoritatea. Țara are nevoie de aleși ai poporului demni, pregătiți să schimbe sentința abuzivă și nedreaptă împotriva Republicii Moldova în momentul cel mai dificil al istoriei noastre.

Noi îi îndemnăm să inițieze fără întârziere prezentarea și dezbaterea inițiativelor publice despre căile de salvare a poporului Moldovei, să propună societății pentru dezbateri programe clare, explicite, realizabile de modernizare a țării în interesele majorității sărăcite și nedreptățite. Din partea sa, Congresul Civic este gata de discuțiile publice, criticile, perfecționarea Planului de acțiuni „Republica Moldova: 2020-2025”, care a fost prezentat la Primul Congres al partidului. În locul încercărilor ideologice primitive ale guvernării, noi toți împreună trebuie să venim cu o agendă autentică a zilei și cu un proiect național de reorganizări.

Cetățenii Moldovei nu așteaptă un miracol economic imediat și un belșug gastronomic. Experiența și cunoștințele lor au format demult imunitate împotriva demagogiei și populismului.

Oamenii așteaptă și cer în primul rând echitate. Ei conștientizează faptul că doar acolo unde apare echitatea, apare și speranța. Acolo unde crește speranța, înflorește viața, apare loc pentru dezvoltarea demnă a viitoarelor generații. Este ceea ce stăpânii de astăzi ai țării nu vor înțelege niciodată. Pentru noi însă este clar esențialul: fie Moldova va deveni echitabilă, fie ea va dispărea. O a treia opțiune nu există.

Chișinău, 18 ianuarie 2020

Prima reacție a unuia dintre liderii Congresului civic după înregistrare!

Ex-deputatul Mihail Polianschi, unul dintre conducătorii Partidului Acțiunii Comune „Congresul Civic” a venit cu o reacție după înregistrarea oficială a formațiunii de către Agenția Servicii Publice (ASP).

După cum informează TRIBUNA, într-o postare pe o rețea de socializare, Mihail Polianschi a scris: „Există un astfel de partid!”. Totodată, ex-deputatul a precizat că în Republica Moldova a fost înregistrat un partid politic real.

„Ura! În Republica Moldova a fost înregistrat un partid politic real – nu cumpărat, nu fals, ci real, creat contrar logicii decadente a unui stat pe jumătate viu. Agenția Servicii Publice a recunoscut existența în spațiul politic din Moldova a Partidului Acțiune Comune – Congresul civil. Sincer să fiu, posibil, nu ar fi putut exista alte opțiuni. Deoarece Congresul Civil a devenit o realitate cu mult înainte de a formaliza relațiile cu statul: 5518 persoane (gândiți-vă, sunt aproape cinci regimente!) au scris declarații și s-au alăturat mișcării noastre, au fost create organizațiile teritoriale în mai mult de jumătate din regiunile țării, congresul constitutiv al partidului, unde a fost adoptat manifestul, statutul și programul de acțiune „2020-2025” a avut loc în direct.  Sute de susținători ai Congresului Civil au devenit activiști, au început să scrie o nouă agendă, au vorbit cu oameni din toată țara, au strâns declarații, au format structuri primare, zeci de persoane au prelucrat date seara după muncă, cu o marjă de siguranță, reasigurate în toate, au verificat în mod repetat numele, numerele pașaportului, adrese, date, pentru a nu da nimănui motive să pună la îndoială rezultatul muncii comune. Mai ales că, sceptici au fost o mulțime. Am făcut-o! Și încă o dată a dovedit puterea acțiunii colective”, a scris Polianschi.

Amintim că, noul partid nu este condus de o singură persoană, ci de mai multe.

Sursa: Tribuna

Iurie Muntean despre cele cinci principii ale noului partid de stânga „Congresul Civic”

Duminică, 8 decembrie, la Chișinău a avut loc congresul de constituire a „Partidului Acțiunii Comune – Congresul Civic”, inițiat, între alții, de foștii deputați comuniști Mark Tkaciuc, Iurie Muntean, Zurab Todua și Mihail Poleanschi. Un partid care se vrea de stânga „pură și dură” sau un ghimpe ideologic în coastele socialiștilor. Vasile Botnaru a stat de vorbă cu unul din inițiatori, Iurie Muntean.

Europa Liberă: Ce înseamnă o stângă autentică în condițiile Europei de Est, la marginea fostei URSS?

Iurie Muntean: „În primul rând, asta nu înseamnă stalinism. Aici e vorba deja despre cel de-al treilea telespectator, pentru care cuvântul comunism este sinonim al cuvântului stalinism. Vreau să spun că cuvintele acestea nu sunt deloc sinonime. Eu aș spune că-s antonime. Ce înseamnă stânga, și nu numai pentru Europa de Est? Apropo, pentru Europa de Vest, valorile la care o să mă refer devin și mai actuale, pentru că Europa de Est, până la urmă, acuma se află într-o stare mai aproape de anumite evoluții, de dreapta, nu de stânga, inclusiv clericalismul, un liberalism sălbatic, periferic…”

Europa Liberă: Asta se duce pendulul acolo unde-a fost.

Iurie Muntean: „Da, da. Pentru că ei au fost aruncați din stânga în dreapta.”

Europa Liberă: Eu de ce întreb? Pentru că e ușor să fii de stânga în Franța, în Germania, unde ai indemnizații și e altceva să fii de stânga în condițiile Estului, care se mișcă…

Iurie Muntean: „Sunt cinci lucruri de bază, care, de fapt, și-au găsit reflecția și în manifestul nostru, în programul nostru, mă rog, ca și un set de orientări valorice. În primul rând, este vorba despre echitatea sau justiția socială; doi: solidaritatea; trei: umanismul; valorile clasice ale iluminismului; este concepția științifică asupra lumii și, clar, analiza critică. Asta e stânga. Nu-i stalinismul stânga, înțelegeți? Iată, ceea ce v-am spus eu, și interesant că despre iluminism, noi observăm în ultimul deceniu, în mod special, și eu aș spune, chiar foarte elocvent, începând cu 2008 și 2009, când criza financiară a trecut în faza unei crize economice profunde, observăm că valorile iluminismului au fost băgate pe periferia agendei politice. Auzim cu totul alte discursuri și, de fapt, tot ceea ce se întâmplă la general în lume, într-o măsură sau alta, practic, chiar și în țările așa-numitului miliard de aur, Vestului clasic, Vestului colectiv, numiți-l cum vreți…”

Europa Liberă: Occidentul.

Iurie Muntean: „Occidentul, da. Deja, practic, toți sociologii, nu numai teoreticieni, dar și practicieni, declară că, de fapt, noi urmărim o tendință tot mai pronunțată, care demonstrează că fiecare următoarea generație trăiește mai rău decât cea precedentă.

Și ceea ce vedem noi, de pildă, în Franța, cu gilets jaunes, ceea ce se petrece în ultimul timp și în Germania, demonstrațiile acestea ale cetățenilor indignați, care nu sunt, nu-i vorba de niște demonstrații doctrinale, când cineva iese și-și declară atașamentul față de anumite valori, lumea pur și simplu este indignată de situația în care s-a pomenit în ultimii 10-11 ani. Viitorul, până la urmă, este, și aici eu mă refer la Europa, viitorul aparține totuși mișcărilor de stânga, având în vedere chiar și tradiția ultimilor 100-150 de ani. Și noi vedem exemple și în Spania, Podemos cu 22% în parlament, ei câștigă la alegerile locale, ocupă posturile de primar, ocupă majorități în consiliile locale și așa mai departe. Noi vedem ce se întâmplă și în Italia, în ceea ce privește creșterea popularității celor de stânga. Pe de altă parte, avem și o altă tendință, dar cei de dreapta sunt, eu v-aș spune, mai puțin…”

Europa Liberă: Îi ajută pe cei de stânga, fiți de acord, Berlusconi…

Iurie Muntean: „Pe alocuri, pe alocuri!”

Europa Liberă: Îi ajută foarte bine, pentru că se duc într-o extremă care…

Iurie Muntean: „Știți ce-i salvează pe europeni în ceea ce privește, eu aș spune, o diferență tranșantă în favoarea celor de stânga? Tradiția. Tradiția politică și faptul că tineretul, cu toate că știm că la dânșii, mă rog, natalitatea a descrescut, dar ceea ce se face în Europa sunt mișcări de stânga reprezentate de tineret. Ca și orice revoluție, de fapt.”

Europa Liberă: Să vă întreb ca pe un savant: cum îi clasificați pe Steve Jobs, pe Zuckerberg? De ce culoare sunt, dacă vorbim de viitorul Occidentului?

Iurie Muntean: „Ei sunt de stânga, definitiv. Fără -isme, dar după valorile pe care le promovează, ei sunt de stânga, fără discuții.”

Europa Liberă: Prin urmare, terminologia o să ajute mai mult stânga decât dreapta?

Iurie Muntean: „O să vă spun de ce. Având în vedere că ei sunt adepți puternici, și Jobs, mă rog, Dumnezeu să-l ierte, cu toate că ei pledau și pledează pentru suficiența și demnitatea absolută a persoanei, pe de o parte, drepturile persoanei, dar în continuare contra unei implicări profunde a statului în relațiile sociale, iar pe de altă parte, pledează pentru un minimum anumit, asigurat fiecărui cetățean. Asta-i de stânga…”

Europa Liberă: Vreau să mă întorc la exemplul ăsta, Zuckerberg…

Iurie Muntean: „…educațional, financiar…”

Europa Liberă: Pe Steve Jobs îl lăsăm acolo, sus el să facă analiză, dar cu Zuckerberg mai avem timp pe vremea vieții lui. Pe de o parte, el pledează pentru deschidere, pentru…

Iurie Muntean: „…democratizare…”

Europa Liberă: …excluderea statului în relația dintre oameni, pe de altă parte, el câștigă bănet din asta. Este un paradox? El e capitalist cu multe zerouri la cont, dar în esență el e capitalist.

Iurie Muntean: „Desigur că-i capitalist!”

Europa Liberă: Ca și Soros, care a făcut programe de astea, de asistență umanitară, dar, de fapt, banii provin dintr-o operațiune capitalistă sută la sută?

Iurie Muntean: „Absolut. Dar, pe de altă parte, uitați-vă la același Zuckerberg. Care este nivelul de consum al acestei persoane? Pe de o parte da, formal, el are acces la o bogăție enormă, pur și simplu fantastică, el e multimiliardar, iar pe de altă parte, el, în fel și chip, și nu că promovează, știți cum, de dragul de a unge ochii publicului, el cu adevărat reprezintă un personaj puternic înrădăcinat în valorile de stânga: consumul simplu, distanțele scurtate în comunicare etc., globalizare, globalizare socială, nu globalizare capitalistă, dar socială. Dar nu trebuie să uităm că el e parte a anumitei societăți și a funcționat, și s-a bucurat de succes în cadrul unei anumite paradigme economice, care presupune, pe dimensiunea financiară. Succesul lui, până la urmă, a fost măsurat și în bani. Proiectul lui a fost profitabil. Și este.”

Europa Liberă: Acuma să vă mai dau un personaj, ca să înțelegeți unde ne aflăm noi. Plahotniuc a fost de dreapta sau de stânga? Unii oameni care erau îndrăgostiți și mai sunt, poate, de el pe bune, spun așa: el a găsit un model eficient de a conduce, de a supune voinței sale multă lume și prin lumea asta să impună imediat o reformare, cu imaginația de care-i în stare, dar foarte rapid a impus un model și a schimbat mecanismele de funcționare.

Iurie Muntean: „Max Weber, care a descris, pe lângă mai multe lucruri a descris și fenomenul capitalismului incipient, etica puritană, protestantă, dacă țineți minte, el a făcut comparație cu capitaliștii din timpul Evului Mediu. El e pirat, care câștigă momentan sume enorme de bani sau alte valori, dar care nu le investește, care în cel mai bun caz le colectează, le mărește, dar nu le folosește, nu le investește. Le fură, cu alte cuvinte, sau le irosește. Pirat, bandit, numiți-l cum vreți, «джентльме́н уда́чи» (gentlemanul baftei), el nu este capitalist clasic în sensul lui Weber, nu este capitalist clasic, în sensul lui Steve Jobs, care creează locuri de muncă, oportunități, are responsabilitate socială etc. Acesta-i om care colectează: bani, oameni, robi…”

Europa Liberă: Casete.

Iurie Muntean: „Casete, putere, ce vreți. El nu creează nimic, el distruge tot, adunând, adunând și împuțindu-se în această colectare și concentrare… Este un capitalism barbar, periferic, comprador, înțelegeți?”

Europa Liberă: Am înțeles. Este o întâmplare că a sărit din casetă, că a fost dezghiocat?

Iurie Muntean: „Absolut nu. Totul era previzibil și noi asta am repetat și am subliniat în repetare rânduri, inclusiv din 2014 până în 2019, cât am fost în opoziție, în afara așa-numitului câmp organizat politic. Așa-numitul mecanism, pe care el l-a construit, era absolut sortit unui asemenea final. Pentru că băiatul a jucat ca în Piața centrală colhoznică, dar cu marile forțe, într-o platformă, eu vorbesc de Republica Moldova, în care sunt cointeresate mai multe forțe, asta nu putea să dureze la infinit. El putea să sperie nemții cu tancurile rusești și rușii cu bocancii NATO încă ceva timp, probabil că, dar nu, nu, nu. Mai cu seamă că el nu a avut o agendă politică pozitivă, constructivă. Spuneți-mi, vă rog, măcar un loc de muncă acest om a deschis?”

Europa Liberă: Edelweiss

Iurie Muntean: Edelweiss? Dar acestea nu sunt locuri de muncă. El, ca și un capitalist periferic, compradorist, nu era implicat în producere și schimb, el era implicat în prădare și redistribuire, atât.”

Europa Liberă: Îmi place teza asta a Dvs. că a jucat la degetare cu puterile importante și asta cred că i-a scurtat cariera.

Iurie Muntean: „În cazul americanilor, precis. Americanii chiar s-au pus rău pe dânsul, cu toate că el acuma-i acolo…”

Europa Liberă: Până la proba contrarie…

Iurie Muntean: „De fapt, nu numai americanii. Băiatului îi părea, știți cum se spune în popor, îi părea păpușă…”

Europa Liberă: Nu mă interesează persoana dânsului, biografii o să aibă grijă și o să descrie foarte exact…

Iurie Muntean: „El e un model, un model care pleacă. Mai sunt încă câțiva de aceștia în jur, în Europa de Est, mai sunt, mă rog, cineva mai civilizat, dar în principiu, asta-i epoca care pleacă.”

Declarație politică a Organizației municipale din Chișinău a Congresului Civic

Noi, participanții la conferința de constituire a organizației municipale Chișinău a Congresului Civic, adoptăm prezenta declarație.

Acum cinci luni, noi toți am fost martorii unui miracol. La 14 iunie, la un moment dat, interesele poporului moldovenesc și ale celor mai mari capitale ale lumii au coincis. Doar datorită eforturilor diplomatice ale Rusiei, Uniunii Europene și SUA, regimul criminal din Moldova a căzut, Plahotniuc a fugit, iar guvernarea a revenit coaliției dintre blocul ACUM și Partidul Socialiștilor.

Să fim sinceri, nimeni n-a așteptat de la această coaliție minuni economice și salturi sociale. Noua majoritate parlamentară a avut o singură sarcină – de a elibera structurile statului de acaparatori și de a restabili încrederea în lege a cetățenilor. În lipsa principalului răufăcător și beneficiar al statului capturat, acesta a fost un scop mai mult decât realizabil.
Însă toate au eșuat!

Cinci luni de intrigi, pretenții, agitație a diletanților, narcisism și schizofrenie geopolitică necontenită. Cinci luni de confuzii, partajare lacomă a instituțiilor de forță și a celor judecătorești. Ca, până la urmă, să fim martorii unui demers vulgar și ai unei capitulări isterice a premierului Maia Sandu.
Însă dacă blocul ACUM a reușit să profaneze toate speranțele la un triumf al supremației legii, Igor Dodon pur și simplu a predat puterea unui criminal politic, celor cărora încă nu le-au fost retrase acuzațiile publice de uzurpare, capturare și reținere forțată a puterii de stat.

Majoritatea parlamentară creată prin viclenie nu înseamnă o guvernare tehnocrată pentru binele societății moldovenești, aceasta este o nouă corporație coruptă, în care socialiștii și liderul lor execută, în mod obișnuit, rolul umilitor de ospătari politici ai Partidului Democrat.

Socialiștii i-au trădat încă o dată și pe alegătorii lor, și pe toți cetățenii țării. „Eliberatorii” autoproclamați au devenit noi cotropitori. Majoritatea parlamentară pe care au format-o este lipsită de legitimitate și susținere publică, pentru că cel puțin o jumătate dintre membrii acesteia sunt complici ai capturării puterii de stat.

Așa-zisul guvern minoritar pe care l-au ales are menirea de a servi exclusiv intereselor minorității absolute a societății moldovenești, și anume lui Plahotniuc, lui Dodon și celor vreo sută de apropiați ai lor.

Noi, membrii organizației municipale Chișinău a Congresului Civic, declarăm ferm: scopul principal al noului guvern constă în restaurarea deplină a regimului oligarhic. Noi constatăm cu tristețe: statul este iarăși capturat, guvernarea este nelegitimă.

În luna iunie 2019, întreaga povară a demontării regimului a revenit diplomaților străini și partenerilor internaționali ai Republicii Moldova. Însă noi nu mai putem conta doar pe ajutorul din afară. Dacă ne dorim schimbări reale în țară, dacă noi într-adevăr dorim dreptate și dezvoltare liberă pentru majoritatea dintre noi, e timpul să devenim noi înșine o forță capabilă să facă istoria, să-i unească pe cetățenii țării noastre care nu sunt indiferenți.

Onestitatea civică, solidaritatea, principialitatea politică, disponibilitatea de a acționa în interesele celor nevoiași, asupriți și nedreptățiți – anume aceasta este platforma pentru cea mai mare asociație civilă. Dacă vom reuși să ne unim anume așa, înseamnă că vom învinge!

O altă cale nu există!

Conferința de constituire a organizației municipale Chișinău a Partidului Acțiunii Comune Congresul Civic.

Noi, participanții la conferința de constituire a organizației municipale Chișinău a Congresului Civic, adoptăm prezenta declarație.

Acum cinci luni, noi toți am fost martorii unui miracol. La 14 iunie, la un moment dat, interesele poporului moldovenesc și ale celor mai mari capitale ale lumii au coincis. Doar datorită eforturilor diplomatice ale Rusiei, Uniunii Europene și SUA, regimul criminal din Moldova a căzut, Plahotniuc a fugit, iar guvernarea a revenit coaliției dintre blocul ACUM și Partidul Socialiștilor.

Să fim sinceri, nimeni n-a așteptat de la această coaliție minuni economice și salturi sociale. Noua majoritate parlamentară a avut o singură sarcină – de a elibera structurile statului de acaparatori și de a restabili încrederea în lege a cetățenilor. În lipsa principalului răufăcător și beneficiar al statului capturat, acesta a fost un scop mai mult decât realizabil.
Însă toate au eșuat!

Cinci luni de intrigi, pretenții, agitație a diletanților, narcisism și schizofrenie geopolitică necontenită. Cinci luni de confuzii, partajare lacomă a instituțiilor de forță și a celor judecătorești. Ca, până la urmă, să fim martorii unui demers vulgar și ai unei capitulări isterice a premierului Maia Sandu.

Însă dacă blocul ACUM a reușit să profaneze toate speranțele la un triumf al supremației legii, Igor Dodon pur și simplu a predat puterea unui criminal politic, celor cărora încă nu le-au fost retrase acuzațiile publice de uzurpare, capturare și reținere forțată a puterii de stat.

Majoritatea parlamentară creată prin viclenie nu înseamnă o guvernare tehnocrată pentru binele societății moldovenești, aceasta este o nouă corporație coruptă, în care socialiștii și liderul lor execută, în mod obișnuit, rolul umilitor de ospătari politici ai Partidului Democrat.

Socialiștii i-au trădat încă o dată și pe alegătorii lor, și pe toți cetățenii țării. „Eliberatorii” autoproclamați au devenit noi cotropitori. Majoritatea parlamentară pe care au format-o este lipsită de legitimitate și susținere publică, pentru că cel puțin o jumătate dintre membrii acesteia sunt complici ai capturării puterii de stat.

Așa-zisul guvern minoritar pe care l-au ales are menirea de a servi exclusiv intereselor minorității absolute a societății moldovenești, și anume lui Plahotniuc, lui Dodon și celor vreo sută de apropiați ai lor.

Noi, membrii organizației municipale Chișinău a Congresului Civic, declarăm ferm: scopul principal al noului guvern constă în restaurarea deplină a regimului oligarhic. Noi constatăm cu tristețe: statul este iarăși capturat, guvernarea este nelegitimă.

În luna iunie 2019, întreaga povară a demontării regimului a revenit diplomaților străini și partenerilor internaționali ai Republicii Moldova. Însă noi nu mai putem conta doar pe ajutorul din afară. Dacă ne dorim schimbări reale în țară, dacă noi într-adevăr dorim dreptate și dezvoltare liberă pentru majoritatea dintre noi, e timpul să devenim noi înșine o forță capabilă să facă istoria, să-i unească pe cetățenii țării noastre care nu sunt indiferenți.

Onestitatea civică, solidaritatea, principialitatea politică, disponibilitatea de a acționa în interesele celor nevoiași, asupriți și nedreptățiți – anume aceasta este platforma pentru cea mai mare asociație civilă. Dacă vom reuși să ne unim anume așa, înseamnă că vom învinge!

O altă cale nu există!

Conferința de constituire a organizației municipale Chișinău a Partidului Acțiunii Comune Congresul Civic.

Chișinău. 17 noiembrie 2019.

„Guvernul are un singur merit – iarăși i se dă pe datorie”. Iurie Muntean, despre succesele noii guvernări

Coaliția de la guvernare, care a fost instrumentul principal în înlăturarea guvernării oligarhului Vladimir Plahotniuc, a reușit să se manifeste în primele 100 de zile doar prin capacitatea de a crește datoria externă a țării. Aceasta este declarația ex-deputatului Iurie Muntean, cofondatorul Congresului Civil, expusă în cadrul emisiunii jurnalistei Maria Levcenco „Trei milioane”.

Politicianul a menționat încă o dată că schimbarea guvernării în Moldova a avut loc datorită așa-numitei revoluții a ambasadorilor.

„Ceea ce s-a întâmplat sub ochii noștri de la 8 până la 14 iunie 2019 a fost o revoluție a ambasadorilor. Am putea vorbi mult despre motivația tuturor persoanelor implicate în această acțiune. Am putea vorbi despre lipsa sincerității din partea lor, despre faptul că ei nu au avut de ales și că au fost intimidați – nu contează. Contează faptul că, până la urmă, ei au creat această coaliție. Și această coaliție a fost instrumentul principal care a permis izbăvirea țării de Plahotniuc. Și noi salutăm acest lucru. Ba mai mult, pe parcursul a patru luni, noi nici nu i-am atins”, spune Muntean despre componentele coaliției.

Însă, potrivit lui, după expirarea acestor patru luni, a devenit evident faptul că această alianță și-a epuizat resursele, nu soluționează niciun fel de probleme și nici măcar nu este capabilă să le formuleze.

„În ce privește meritele lor, eu nu pot menționa niciunul, în afară de o nouă rundă de datorii. Acest guvern, la fel ca și toate celelalte din ultimii zece ani, se poate lăuda cu un singur lucru – iarăși i se dă pe datorie. Aceasta este realizarea lor principală”, a adăugat Muntean.