Victor Nichituș: Tactica tăcerii – Congresul Civic există

Presa din Republica Moldova a anunțat că Partidul Comuniștilor din Republica Moldova a decis să participe la alegerile parlamentare anticipate, dacă acestea vor avea loc. Anunțul este îndrăzneț și poate da oarece surprize doar dacă Vladimir Voronin a reușit să păstreze filiale pe care comuniștii moldovenile-au avut pe timpuri. Lucru de care mă îndoiesc, căci fostul președinte nu a reușit să păstreze pentru partid nici o resursă media mai importantă, scrie pentru cunoscutul analist Victor Nichituș pentru NewsIn.

Este drept că în mentalul colectiv dintre Prut și Nistru mai persistă ecoul vremurilor de stabilitate prin care a trecut statul moldovean timp de nouă ani – 2001/2009.Nu cred că filialele teritoriale ale Partidului Comuniștilor i-au rămas fidele lui Voronin, cred mai degrabă că a avut loc un transfer al acestora către Partidul Acțiunea Comună Congresul Civic, formațiunea politică condusă de Mark Tkaciuc și Iurie Muntean, dar și către Partidul Socialiștilor, urmând traseul politic al echipei Dodon/Greceanâi.

Am văzut la congresul de constituire al Partidului Acțiunea Comună Congresul Civic, din decembrie 2019, un număr mare de activiști tineri ai Partidului Comuniștilor care au anunțat că vor să reabiliteze stânga politică moldovenească pentru că ea s-a compromis.

Potrivit liderilor acestei formațiuni, fruntași ai PCRM care au părăsit Partidul Comuniștilor, Mark Tkaciuk, Iurie Muntean ori Zurab Todua, prioritatea numărul unu a acestei formațiuni este dezvoltarea socială și schimbarea paradigmei de dezvoltare a statului moldovean prin rezolvarea problemelor sociale și demografice prin care trece statul moldovean.

Construcția acestui partid a avut loc de jos în sus pornind de la interesele cetățenilor din spațiul rural și al micilor întreprinzători. Amănuntul acesta oferă garanții că formațiunea politică are capacități solide pentru a oferi surprize mai puțin plăcute celor de pe stânga. Afirmația făcută, că stânga politică moldovenească s-a compromis spune de fapt că, ideologic Congresul Civic face deja concurență socialiștilor. Dar nu numai.

Toate informațiile publice apărute pe rețelele de socializare și nu numai arată că această formațiune politică se pregătește intens de alegerile anticipate.

La 15 februarie filiala sectorului Botanica din municipiul Chișinău a Congresului Civic a înființat/lansat Comitetul pentru un nou parlament, pentru alegeri anticipate. În declarația publică făcută de membrii acestei formațiuni politice se arată că presiunea pentru declanșarea alegerilor parlamentare anticipate trebuie să aparțină și societății civile prin crearea de grupuri civile care să militeze pentru asta.

„Considerăm că este necesar să începem o mișcare civică pentru a exercita o presiune democratică la nivel național asupra Parlamentului. În acest scop, creăm un comitet de district pentru un nou parlament, pentru alegeri anticipate corecte. Chemăm locuitorii din sectorul Botanica să se unească, să creeze grupuri care să se opună politicilor înșelătoare și să înceapă în mod solidar să se opună umilinței politice la care sunt supuși în prezent”, se arată în declarația publică.

Comentatorii în vogă ai politicii moldovenești se referă destul de puțin la acțiunile acestei formațiuni, preferând să o ignore. Nu știu dacă este vorba de o tăcere impusă, potrivit căreia dacă cineva lipsește din spațiul public, fenomenul nu există. Acești oameni există, se organizează și nu este exclus că, în cazul unor alegeri anticipate, vor surprinde. Cu cât Congresul Civic va lipsi din spațiul public cu atât ei vor avea timpul necesar să se organizeze în liniște. Timpul a fost/este de partea lor.

Sursa: NewsIN

Congresul Civic: Noul Parlament este ultima șansă pentru cetățenii moldoveni la o viață demnă

Pe 30 ianuarie a avut loc ce-a de a III Plenară a Comitetului Republican al Congresului Civic, în cadrul căreia membrii organului au adoptat declarația privind necesitatea stringentă de a dizolva Parlamentul și de a organiza alegeri anticipate. 

Republica Moldova degradează rapid. 2020 fiind un an foarte dificil, a agravat și mai mult criza existentă. Resursele republicii – suveranitatea și statalitatea, societatea, economia și toate componentele acesteia – se topesc într-un ritm fără precedent.

Pentru noi, membrii Comitetului Republican al Partidului Acțiunii Comune Congresul Civic, este evident că actuala clasă politică nu este în măsură să facă față provocărilor de astăzi și este incapabilă să îndrepte țara pe calea dezvoltării sociale și economice progresive.

Incapacitatea de a lua măsuri adecvate în timpul pandemiei, participarea criminală la campania electorală neconstituțională a alegerilor prezidențiale, campania de vaccinare aparent eşuată și utilizarea culegerilor «neîmbătrînite» de «teme aprobate», care mereu divizează societatea, ne demonstrează încă o dată că Moldova rămâne un stat capturat. Capturat de către corupția totală, obtuzitatea fenomenală și îngustimea ideativă a clasei politice dominante, care folosește tot arsenalul său politic sărăcăcios și sordid pentru a se menține la putere cu orice preț.

Toate organele cheie ale statului, de la Curtea Constituțională până la Guvern și principala moștenire a fostului regim autoritar – Parlamentul – continuă să protejeze cu sârguință „realizările” domniei sale Vladimir Plahotniuc, și anume: «amendamentele» în Constituție prin acțiunile penale ale judecătorilor Curții Constituționale, schemele de corupție și, cel mai important, propria lor poziție de intangibilitate.

La un an și jumătate după «detronarea» principalului oligarh moldovean, devine clar cu desăvîrșire și pentru toți, că intervenția chirurgicală oportună și operativă efectuată de către partenerii externi ai Moldovei nu este suficientă pentru a elibera cu adevărat instituțiile statului de practicile vicioase vechi formate pe parcursul ultimilor decenii în statul moldovenesc. Pentru aceasta este nevoie de voința majorității cetățenilor Republicii Moldova, care poate fi exprimată prin alegerea principalului organ reprezentativ al republicii – Parlamentul Moldovei.

Fiind una dintre creațiile fostului regim autoritar, ales în cadrul unui sistem electoral pungășesc, actualul Parlament este principalul obstacol în calea dezvoltării Republicii Moldova. Fără excepție, toate partidele, care au intrat în organul legislativ în 2019 şi-au încercat deja aptitudinile în rolul guvernanților, fie ca parte a unei coaliții oficiale sau sub acoperire. Toate configurațiile politice posibile și imposibile au fost deja testate, toate încercările de a se manifesta au fost epuizate.

Nu mai avem timp să urmărim jocurile inutile și obscure ale șarlatanilor politici locali, jocul de cuvinte dubios al infractorilor, care au pus stăpânire pe ecranele TV, cei, care se ascund în spatele imunității parlamentare.

Prin urmare, pentru noi, membrii Comitetului Republican al Partidului Acțiunii Comune Congresul Civic, alegerile anticipate în Parlamentul Republicii Moldova sunt văzute, ca singura cale posibilă de ieșire din actuala criză fatală, poate singura șansă de a salva statalitatea moldovenească.

Datorită alegerilor parlamentare, Moldova poate avea șanse pentru o agendă politică calitativ diferită. În Moldova, după decenii de degradare târâtoare, ar putea veni o nouă etapă de dezvoltare politică, etapă cu noi forțe politice în Parlament, forțe capabile să privească și să aprecieze la justa valoare rolul și funcțiile statului în lumea modernă.

Forțe, care sunt în stare să asigure realizarea efectivă a dreptului cetățenilor la o viață demnă și la justiție, să rezolve problemele sociale și economice urgente, să stabilească noi principii ale politicii externe și să modernizeze instituțiile statului, și apoi întreaga țară.

Noul Parlament este ultima șansă pentru cetățenii moldoveni la o viață demnă.

Chișinău, 30 ianuarie 2021

Organizația teritorială a Congresului Civic din Chișinău: Drept rezultat al unui atac raider sunt create condiții pentru distrugerea definitivă a Chișinăului istoric

Organizația din Chișinău a Congresului Civic condamnă preluarea prin metode raider a Consiliului național al monumentelor istorice de pe lângă Ministerul educației, culturii și cercetării.

La 22 decembrie 2020 autoritățile centrale au introdus modificări în Regulamentul de organizare și funcționare a Consiliului național al monumentelor istorice. Faptul a fost realizat în grabă și, fără niciun dubiu, cu intenții criminale la ultima ședință de înainte de demisie a guvernului lui Ion Chicu. Din Regulament a fost exclusă cerința privind deținerea de către membrii Consiliului a cunoștințelor științifice și experienței profesionale în domeniul protejării monumentelor istorice. A fost micșorat numărul membrilor Consiliului, totodată fiind amplificată prezența funcționarilor, de la 40 la 70 de procente. Toate aceste modificări au fost făcute cu încălcarea flagrantă a procedurilor prevăzute de legislație – mandatul actualei componențe a Consiliului nu a fost finalizat, proiectul adoptat de hotărâre de guvern nu a fost supus avizărilor obligatorii, inclusiv, a Centrului național anticorupție, nu a fost efectuată nicio expertiză, nu a fost realizată, fie și formal, nicio dezbatere publică.

Excluderea dintre membri a specialiștilor din domeniu și înlocuirea lor cu persoane cunoscute prin activități scandaloase și cu funcționari obscuri, a transformat Consiliul într-un organism formal de păpuși, rupt de interesul public, departe de sarcina de stat de protejare a bunurilor de patrimoniu cultural al țării noastre, care sunt un factor esențial, încă puțin valorificat, de creștere și dezvoltare social-economică a Moldovei.

Indiscutabil, victimă a acestei preluari raider în primul rând va deveni centrul istoric al Chișinăului. Provoacă nedumerire tăcerea conducerii capitalei: nu există nici o reacție referitoare la hotărârile distructive ale autorităților centrale. În loc de creare a unor precedente-model de păstrare și valorificare a monumentelor de urbanism și arhitectură, autoritățile chișinăuiene, prin tăcerea lor, contribuie la distrugerea în continuare a patrimoniului cultural național.

Organizația de la Chișinău a Congresului Civiс condamnă deciziile elaborate pe ascuns ale autorităților, adoptate în interesul anumitor cercuri de afaceri, și își exprimă solidaritatea deplină organizațiilor obștești care au cerut anularea scandaloasei hotărâri de guvern.

„De ce anticipate?” Membrul Comitetului Executiv al Congresului Civic Andrei Antonov despre necesitatea organizării alegerilor parlamentare anticipate

Revendicările cetățenilor Republicii Moldova privind dizolvarea Parlamentului și organizarea alegerilor parlamentare anticipate sunt logice și firești. Despre acest lucru a declarat membrul Comitetului executiv al Congresului Civic Andrei Antonov.

„În ultima perioadă, sintagma „Anticipate” este tot mai des observată și auzită in societatea noastră. Ba chiar mai mult că atât, în pofida campaniei electorale prezidențiale mai mulți candidați la funcția de președinte operează cu acest termen de „anticipate”.

Totuși există o diferență majoră conceptuală între aceste două componente ale societății – atunci când „anticipatele” sunt cerute de Popor și când acestea sunt promovate de unii actori politici din Parlamentul actual.

Cerința poporului privind organizarea anticipatelor – este una logică și firească. Aceasta reiese din dorința de a curăța actualul Parlament de persoane corupte și compromise, care demult nu mai reprezintă pe nimeni.

Situația este diferită în momentul când ideea anticipatelor este promovată de politicienii din actualul Parlament. Astăzi cetățenii percep foarte bine ce „slugi” ai poporului sunt acestea și cât de repede ei uită sau manipulează cu promisiunile electorale. Ar fi banal și naiv să credem că anticipatele reprezintă un interes real pentru partidele parlamentare – în special acelor formațiuni politice demult compromise (PD, Pro Moldova, Partidul Șor, etc).

Sondajele de opinie, cercetările sociologice ne oferă o imagine destul de clară în ceea ce privește încrederea cetățenilor în partidele din actualul Parlament. Neîncrederea este una foarte mare! Anticipatele reprezintă șansa Republicii Moldova de a curăța sistemul politic.
Anticipatele reprezintă vocea fiecărui cetățean!”, a declarat el pe rețele de socializare.

Independența a eșuat. Unica agendă demnă și corectă este edificarea unei Moldove noi

Declarația Congresului Civic cu ocazia Zilei Independenței Republicii Moldova

Astăzi se împlinesc 29 de ani de independență a Republicii Moldova. Astăzi, diferiți politicieni vor susține mai multe discursuri pompoase – despre dificultățile căii alese, despre realizări și provocări, despre noi planuri grandioase și inițiative strategice. Nu se va vorbi despre cel mai important lucru – independența Republicii Moldova a eșuat. Trei decenii înseamnă un termen suficient pentru a pronunța acest verdict dezolant. Dar trei decenii mai înseamnă și o bază solidă pentru renunța în cele din urmă la discursurile false ale simulanților de stat și pentru a trasa contururile unei alte țări care abia urmează să fie întemeiată și edificată.

Anume astăzi ar trebui să recunoaștem că la 27 august 1991, Republica Moldova a fost unica republică în spațiul postsovietic care și-a declarat independența pe jumătate – doar față de URSS care se destrăma, dar de facto, și-a început mișcarea spre restabilirea granițelor României din perioada interbelică. Declarația de independență nu chema spre viitor, nu îndemna spre solidaritate pentru unele obiective noi și provocări necunoscute, dar, în mod nostalgic și răzbunător, „restabilea adevărul istoric” care nu era al țării noastre.

O asemenea „independență pe jumătate” va deveni direcția principală de dezvoltare a unei noi structuri politice. Timp de trei decenii, anume această direcție va fi sursă de formare a unei clase politice trădătoare, a dezbinării geopolitice permanente a societății, a instabilității instituțiilor publice și de drept, a dezintegrării teritoriale, a reversibilității și temporalității oricăror transformări pozitive. Această „independență pe jumătate” va modela pentru mult timp atitudinea elitei noi față de moștenirea economică, tehnică, naturală și culturală a Republicii Moldova exclusiv ca obiect pentru jafuri nepedepsite și pentru îmbogățire prestigioasă. Această „independență pe jumătate” se va solda cu reducerea aproape dublă a populației, pustiirea orașelor și a satelor, falimentul social al majorității absolute a cetățenilor moldoveni.

Toate încercările de modernizare a acestei Moldove s-au ciocnit de o rezistență fără precedent din partea clasei conducătoare de neînlocuit a funcționarilor care au transformat incompetența, venalitatea și sabotajul lor în ideologie de stat dominantă. Acum zece ani, această clasă birocratică a obținut victoria decisivă. Și anume în această perioadă a avut loc discreditarea definitivă a tuturor instituțiilor independenței de stat – de la președinte până la parlament, de la sistemul judiciar până la libertățile civile, de la alegerile democratice până la securitatea politicii externe. Totul a devenit o marfă. Toate au primit un preț. De la un pachet de hrișcă până la o pungă cu onorariu nou pentru trădare.

Piramida birocratică-oligarhică stabilită nu avea nevoie de instituțiile statului. Poporul – singurul suveran al Republicii Moldova – a fost transferat definitiv din categoria constructorilor propriei statalități în ipostaza umilitoare de observatori ai sărbătorii vieții străine.

Și iată că noi vedem cum se prăbușește anume această Moldovă – de clan, extrem de nedreaptă și de învechită. Noi vedem cum ea se prăbușește în uitare. Pleacă în trecut, încercând să-i târască după sine pe toți cei vii, activi, cei care rezistă pe acest pământ. Noi vedem cât de insultător și primitiv este modul în care politicienii parlamentari încearcă să-și aranjeze ultima bătălie pe scrumul unei țări condamnate. Noi vedem cum în acest duel criminal pentru un tron prezidențial simbolic, ei sunt gata să facă orice sacrificii, fără a neglija nici mita, nici înșelăciunea, nici un potențial conflict civil.

Anume de aceea astăzi, 27 august 2020, trebuie să avem curajul și să declarăm deschis: unica agendă decentă și corectă este edificarea unei Moldove noi! Nu a celei care în anul 1991 a moștenit genetica destrămării și a trădării, dar cea care a învățat niște importante lecții politice foarte importante din acești 30 de ani de stagnare politică.

PRIMA. Dacă statul nu poate fi sursă de dezvoltare constantă și de îmbunătățire a calității vieții pentru majoritatea cetățenilor săi, atunci doar hoții și oligarhii au nevoie de un asemenea stat. Prin urmare, statul trebuie să fie social! Nu „obraznicul mănâncă praznicul, rușinosul roade osul”, ci de la bun început, chiar de la temelie să fie orientat spre creșterea socială și dreptate. Statul trebuie să fie în așa fel încât reprezentanți tuturor vârstelor și ai generațiilor actuale să vadă în el un garant al drepturilor lor sociale.

A DOUA. Dacă statul își împarte cetățenii pe categorii de calitate, limbi și naționalități, limitându-le drepturile, atunci un asemenea stat, iarăși, este necesar doar hoților și oligarhilor. Celor care sunt capabili să guverneze doar prin incitarea la ură a unor cetățeni împotriva altora, care nu pot să vadă aceeași linie constructivă a mișcării comune spre viitor. Prin urmare, nici o Moldovă nouă, dezvoltată, modernă nu este posibilă fără recunoașterea existenței unei națiuni civice moldovenești multilingve. O astfel de națiune civică în care oamenii care se consideră moldoveni, români, ucraineni, ruși, găgăuzi, bulgari, evrei se simt în primul rând cetățeni ai Moldovei cu drepturi depline și solicitați.

A TREIA. Dacă într-un stat se vând deputați și președinți, dacă dreptul în țară se rezumă la redistribuirea numerarului negru între judecători, procurori și avocați, dacă alegerile în țară sunt doar un concurs de împărțire a ajutorului umanitar, înseamnă că un asemenea stat este necesar exclusiv hoților și oligarhilor. De aceea o Moldovă nouă poate deveni un stat modern doar prin valorificarea întregului arsenal de mijloace de control civil asupra guvernării, a tuturor nivelelor acesteia, a tuturor reprezentanților aleși și numiți!

Este extrem de dificil să construiești o asemenea țară. Dar a fost insuportabil de complicat să trăiești timp de trei decenii într-o țară în care statul și conducătorii săi și-au declarat independența deplină față de majoritatea cetățenilor lor, de necazurile, aspirațiile și preocupările poporului.

Acum este momentul pentru unele decizii istorice. Sau vom pierde pentru totdeauna și țara noastră iubită, și cetățenia noastră. Sau vom prinde la curaj și vom urca treptele – din trecut într-un viitor modern și echitabil.

Cum a ajuns Moldova să fie un „stat capturat”. Întreaga serie de evenimente a fost descrisă într-o sesizare către procuratură

„Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic”, creat la inițiativa foștilor deputați comuniști Mark Tkaciuk, Iurie Muntean și Zurab Todua, a depus pe 4 august o sesizare prin care solicită Procuraturii Generale a Republicii Moldova să inițieze o urmărire penală a activității grupurilor criminale pe teritoriul Republicii Moldova, care au asigurat instaurarea și menținerea regimului așa-numitului „stat capturat” în Republica Moldova în perioada 2009-2019, relatează Diez.

În sesizarea semnată de partid, aceștia explică pas cu pas cum s-a ajuns la situația de „stat capturat” și cer pedepsirea celor vinovați.

„Date fiind cele menționate, Partidul Acțiunii Comune Congresul Civic cere Procuraturii Generale a Republicii Moldova:
1. Să inițieze o investigație multilaterală și cuprinzătoare a faptelor expuse, să dezvăluie toate circumstanțele uzurpării și menținerii forțate a puterii de stat în Republica Moldova în anii 2009-2019;
2. Să stabilească cercul de persoane care a participat la această infracțiune;
3. Să identifice infracțiunile aparte care, într-un fel sau altul, au contribuit la instaurarea în Moldova a regimului de «stat capturat».”

În sesizare se menționează următoarele evenimente care au la bază cauză-efect, potrivit celor care au redactat sesizarea.

1

Primul pas în partea de acțiuni prevăzute în art. 339 al CP al RM „Uzurparea puterii de stat” în perioada menționată s-a făcut prin separarea de către coaliție a organelor și instituțiilor statului, dar și a ramurilor puterii în general. Este un fapt care s-a întâmplat pentru prima dată în istoria Moldovei independente și care a fost înscrisă în anexa secretă a acordului despre formarea Alianței pentru Integrare Europeană din 8 august 2009, când Procuratura Generală, Serviciul Informații și Securitate, instanțele de judecată și chiar unicul (conform art. 134 al Constituției Republicii Moldova) organ ce realizează jurisdicția constituțională – Curtea Constituțională – au devenit obiect de separare înfăptuit de un grup de persoane care au acționat în calitate de lideri ai partidelor alese în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XVIII-a. Aceștia au fost cetățenii Mihai GHIMPU, Marian LUPU, Vladimir FILAT și Serfaim URECHEAN.

2

Așa-zisa alegere a cetățeanului Nicolae TIMOFTI în funcția de Președinte al Republicii Moldova a avut loc prin atragerea plătită a mai multor deputați din legislatura a XIX-a, lucru despre care au declarat public, de nenumărate ori, participanții la acest proces după 16 martie 2012. Printre deputații care au fost atrași în acest mod au fost menționați de nenumărate ori cetățenii Igor DODON, Zinaida GRECEANÎI și Veronica ABRAMCIUC.

3

Pe 22 aprilie 2013, cetățenii Alexandru TĂNASE, Aurel BĂIEȘU, Igor DOLEA, Tudor PANȚÎRU, Victor POPA, Petru RAILEAN, având statut de judecători ai Curții Constituționale, au adoptat „Hotărârea PENTRU CONTROLUL CONSTITUȚIONALITĂȚII”.

4

În anul 2014, cu trei zile înainte de alegeri, temându-se să nu-și piardă puterea de stat menținută pe cale criminală, organizatorii regimului de „stat capturat” au organizat eliminarea din cursa electorală a unui partid care avea toate șansele să acceadă în parlament. La cererea Comisiei Electorale Centrale, Curtea de Apel Chișinău a retras atunci din cursa electorală Partidul politic „Patria”, a cărui listă electorală era condusă atunci de politicianul Renato USATÎI.

5

Perioada anilor 2014-2019 a devenit una fără precedent în toată istoria independenței Republicii Moldova în ceea ce privește suprimarea disidenței. În acești ani, organele de drept ale Republicii Moldova au deschis sute de dosare penale și administrative pe motive politice. Începând cu cele mai „răsunătoare” dosare penale, cum ar fi urmărirea activiștilor Partidului „Casa Noastră Moldova” (așa-numitul dosar „Grupul PETRENCO”), a fostului deputat al Partidului Democrat Iurie BOLBOCEANU și terminând cu o serie întreagă de dosare penale inventate împotriva politicienilor, activiștilor civici și a jurnaliștilor.

6

Pe parcursul anilor 2012-2015, mai exact până la alegerea constituțională a componenței guvernului condus de cetățeanul Pavel FILIP la 20 ianuarie 2016, controlul nelegitim asupra instituțiilor statului din Republica Moldova era realizat de câteva grupuri criminale și de conducătorii acestora. Ca urmare a luptei dintre clanurile din apropierea politicii, în anul 2016, principalul beneficiar al uzurpării puterii în țară și, de fapt, conducătorul nelegitim al Republicii Moldova a devenit cetățeanul Vladimir PLAHOTNIUC (Procuratura Generală a expediat autorităților competente din SUA o cerere de extrădare a acestuia pentru a-l trage la răspundere în Republica Moldova).

7

Există temeiuri rezonabile de a presupune că încă din start cetățeanul Igor DODON era perceput ca fiind principalul „candidat la președinție” al grupului criminal organizat care a uzurpat puterea în țară. Și până la alegerea sa și după aceasta, cetățeanul DODON a oferit asistență de nenumărate ori grupului criminal organizat al cetățeanului Vladimir PLAHOTNIUC. Ba mai mult, deși în turul doi al alegerilor prezidențiale, Partidul Democrat a susținut formal contracandidatul Maia SANDU în ajunul turului doi, întregul aparat administrativ și de funcționari controlat de grupul criminal organizat, precum și organizațiile teritoriale ale Partidului Democrat au primit indicația clară de a vota ei înșiși și de a-și mobiliza simpatizanții să voteze pentru cetățeanul DODON.

8

Pentru a nu-l discredita pe cetățeanul DODON în persoana alegătorilor săi și totodată pentru a asigura intrarea în vigoare a celor mai importante legi adoptate de majoritatea parlamentară, cetățenii Tudor PANȚÎRU, Aurel BĂIEȘU, Igor DOLEA, Victoria IFTODI, Victor POPA, Veaceslav ZAPOROJAN, având statut de judecători ai Curții Constituționale și acționând în mod vădit în interesele grupului criminal organizat al cetățeanului Vladimir PLAHOTNIUC, au adoptat, pe 17 octombrie 2017, „HOTĂRÂREA CU PRIVIRE LA INTERPRETAREA prevederilor art. 98 p. (6) în coroborare cu art. 1, art. 56, art. 91, art. 135 și art. 140 ale Constituției Republicii Moldova (neîndeplinirea obligațiilor constituționale de către președinte)” și, de facto, au elaborat mecanismul de înlăturare din funcție a președintelui Republicii Moldova pentru executarea unică a împuternicirilor sale.

Utilizând un asemenea mecanism și profitând de inacțiunea cetățeanului DODON, Curtea Constituțională a Republicii Moldova a delegat de șase ori împuternicirile președintelui Republicii Moldova președintelui parlamentului pentru a emite anumite decrete ale președintelui. Acest lucru s-a întâmplat prin încălcarea constituției.

9

Pe 6 martie 2017, Partidul Democrat a propus public ca în Moldova să fie introdus sistemul electoral majoritar. Pe 18 aprilie deja, pretinzând că e în opoziție față de inițiativa Partidului Democrat, cetățeanul Igor DODON a propus parlamentului un proiect de lege cu privire la trecerea la sistemul electoral mixt. După ce au fost examinate în parlament, aceste două proiecte au fost comasate. În consecință, pe 20 iulie 2017, Parlamentul Republicii Moldova a adoptat un proiect de lege cu privire la trecerea la sistemul electoral mixt.

10

O decizie evident politică a instanțelor din Republica Moldova a fost de a anula rezultatele alegerilor primarului municipiului Chișinău din luna iunie 2018. Faptul că trei instanțe au pronunțat o hotărâre judecătorească nedreaptă cu bună știință nici nu trebuie dovedit. Peste un an și ceva, Curtea de Apel Chișinău a anulat decizia instanței și l-a declarat pe Andrei NĂSTASE ca fiind primar legitim al municipiului Chișinău.

Iurie Muntean: Implementarea venitului garantat necondiționat este strict necesară

Venitul garantat necondiționat este o soluție de depășire a crizei sociale care reprezintă o amenințare pentru societatea din Moldova. Despre acest lucru a declarat membrul Comitetului Executiv al Congresului Civic Iurie Muntean la Radio Europa liberă.

“Odată ce numărul celor încadrați în câmpul muncii și pensionarilor se va egala, noi putem ușurel să ne anunțăm ca și zonă de catastrofă socială și să cerem ajutorul umanitar ca și Somalia sau alte țări”, a declarat Iurie Muntean.

Potrivit acestuia, aceste procese pot fi stopate cu ajutorul, spre exemplu, venitului garantat necondiționat.

“Noi avem idei foarte interesante vizavi de așa-numitul venit garantat necondiționat, noi putem să anunțăm un proiect internațional în Moldova cu ajutorul donatorilor, un proiect pilot universal de implementare al venitului garantat necondiționat în Moldova. Credeți-mă că o să accepte, pentru că acesta este lucrul care este discutat acum la cel mai înalt nivel”, a adăugat Muntean.

Membrul comitetului executiv s-a referit la declarația Secretarului general ONU Antonio Guterres despre cele două provocări majore în fața omenirii: inechitatea socială profundă și lipsa unui venit garantat necondiționat pentru cel puțin 70% din populația mondială în condiții în care 26 de oameni controlează marea parte a resurselor globale.

“Noi vrem să fim un proiect pilot de schimbare a situației. Credeți-mă că chestia asta o să fie acceptată. Mai mult decât atât, noi în preliminar deja discutăm cu colegii din diferite capitale. Și știți ce? Ei pe noi ne ascultă, lor le este interesant”, a conchis Muntean.

Muntean: cererea către PG va avea consecințe juridice pentru participanții uzurpării puterii de stat

Procuratura Generală (PG) este unicul organ de stat care demonstrează intenția de a lupta împotriva consecințelor uzurpării puterii de stat în Moldova. Despre acest lucru a declarat membrul Comitetului executiv a Congresului Civic după înaintarea cererii către PG.

„Procuratura Generală în prezent este unicul organ de stat în persoana procurorului general Alexandr Stoianoglo care a manifestat intenția și a dat dovadă prin acțiuni de depășire a consecințelor regimului statului captiv”, a declarat Muntean.

Potrivit acestuia, cererea partidului va fi examinată minuțios, obiectiv și va provoca consecințe juridice pentru persoanele care au participat în procesul de capturare a statului: foștii judecători constituționali, foștii și actualii deputați, cît și reprezentanții Guvernului și sistemului judecătoresc.

„Acest lucru se va întâmpla neapărat, însă cu cât mai devreme, cu atât mai bine pentru Moldova”, – a conchis Muntean.

Reamintim, că cererea către Procuratura Generală a fost dezbătută și aprobată de către reprezentantții plenipotențiari ai organizațiilor teritoriale ale partidului în cadrul manifestației ce a avut loc în fața Curții Constituționale la data de 3 august.

Totodată participanții manifestației s-au adresat către judecătorii Curții și le-au cerut să anuleze decizia CC din 4 Martie 2016 cu privire la alegerile prezidențiale directe, pentru a oferi posibilitatea organizării alegerilor parlamentare anticipate.

Congresul Civic cheamă Procuratura generală să investigheze toate etapele formării “statului captiv” din 2009

Congresul Civic cere Procuraturii generale să inițieze o anchetă amplă și detailată privind capturarea Republicii Moldova din data de 8 august 2009. Despre acest lucru a anunțat membrul Comitetului Executiv Iurie Muntean în cadrul briefingului de presă.

„Cererea oficială a Congresului Civic la Procuratura Generală a Republicii Moldova este îndreptată spre a servi un temei pentru inițierea unei anchete complexe și atotcuprinzătoare a fenomenului ”statului captiv”, începînd cu data de 8 august 2009”, – a declarat Muntean.

Potrivit membrului CE, anume în această zi pentru prima dată în istoria Moldovei independente politicienii, în cazul de față patru lideri de partid în calitatea lor de conducători ai partidelor alese în Parlament, au împarțit organele și instituțiile statului: „Ba mai mult, întregi ramuri ale puterii de stat, precum baronii-jefuitori din Evul Mediu ar fi împărțit captura de război”.

„Anume în această zi tristă și a fost dat start procesului de formare și evoluție a fenomenului statului captiv în Republica Moldova, pe care îl urmărim și îl trăim în ultimii mai bine de zece ani”, – a menționat el.

În cadrul briefingului de presă membrii Comitetului executiv al Congresului Civic Iurie Muntean, Zurab Todua și Mark Tkaciuk au anunțat despre faptul că partidul a înfăptuit o revizie complexă și minuțioasă a lanțului de crime conștiente împotriva Constituției, libertăților și drepturilor cetățenilor.

În urma acestei revizii, reprezentanții partidului au întocmit o cerere către Procuratura generală, care ar trebui să servească temei pentru o anchetă minuțioasă a fenomenului statului capturat.

Alegerile prezidențiale — una din principalele verigi care constituie conținutul fenomenului „statului captiv”

Potrivit membrului Comitetului executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean, clasa politică din Moldova a uitat brusc că alegerile prezidentiale directe sunt nu doar o crimă, comisă de către oligarhul Vladimir Plahotninuc dar un element principal a statului captiv.

„Acum sîntem în preajma așa numitor ”alegeri prezidențiale”. Și ce observăm? Toată clasa politică de parcă ar fi afectată de o amnezie colectivă profundă”, – a declarat Muntean.
Potrivit acestuia, clasa politică din Moldova brusc a uitat că aceste „ca și cum alegeri” nu se rezumă doar la una din crimele regimului lui Plahotniuc contra sistemului de drept.
„Aceste „alegeri” reprezintă una din cele mai însemnate verigi în lanțul multor fărădelegi anterioare și posterioare, care și constituie conținutul infracțiunii numite „stat captiv”, a mai afirmat Muntean.

În cadrul brifingului de presă membrii Comitetului executiv al Congresului Civic Iurie Muntean, Zurab Todua și Mark Tkaciuk au anunțat despre faptul că partidul a înfăptuit o revizie complexă și minuțioasă a lanțului de crime conștiente împotriva Constituției, libertăților și drepturilor cetățenilor.

În urma acestei revizii, reprezentanții partidului au întocmit o cerere către Procuratura generală, care ar trebui să servească temei pentru o anchetă minuțioasă a fenomenului statului capturat.

Congresul Civic cheamă Procuratura generală să investigheze toate etapele formării “statului captiv” din 2009

Congresul Civic cere Procuraturii generale să inițieze o anchetă amplă și detailată privind capturarea Republicii Moldova din data de 8 august 2009. Despre acest lucru a anunțat membrul Comitetului Executiv Iurie Muntean în cadrul briefingului de presă.

„Cererea oficială a Congresului Civic la Procuratura Generală a Republicii Moldova este îndreptată spre a servi un temei pentru inițierea unei anchete complexe și atotcuprinzătoare a fenomenului ”statului captiv”, începînd cu data de 8 august 2009”, – a declarat Muntean.

Potrivit membrului CE, anume în această zi pentru prima dată în istoria Moldovei independente politicienii, în cazul de față patru lideri de partid în calitatea lor de conducători ai partidelor alese în Parlament, au împarțit organele și instituțiile statului: „Ba mai mult, întregi ramuri ale puterii de stat, precum baronii-jefuitori din Evul Mediu ar fi împărțit captura de război”.

„Anume în această zi tristă și a fost dat start procesului de formare și evoluție a fenomenului statului captiv în Republica Moldova, pe care îl urmărim și îl trăim în ultimii mai bine de zece ani”, – a menționat e

În cadrul briefingului de presă membrii Comitetului executiv al Congresului Civic Iurie Muntean, Zurab Todua și Mark Tkaciuk au anunțat despre faptul că partidul a înfăptuit o revizie complexă și minuțioasă a lanțului de crime conștiente împotriva Constituției, libertăților și drepturilor cetățenilor.

În urma acestei revizii, reprezentanții partidului au întocmit o cerere către Procuratura generală, care ar trebui să servească temei pentru o anchetă minuțioasă a fenomenului statului capturat.

ADRESAREA CONGRESULUI CIVIC

Stimați concetățeni,

Situația provocată de criza economică fatală și pandemia au scos la iveală incapacitatea autorităților și prăbușirea morală a opoziției parlamentare. Zbuciumată, lipsită de o susținere eficientă, societatea moldovenească a rămas fără răspuns la întrebările principale, fundamentale, care necesită răspunsuri imediate și acțiuni concrete.

Cum să supraviețuim? De unde să găsim surse de existență pentru sute de mii de cetățeni? Ce-i de făcut cu învățământul și medicina? Și ce-i mai important: cum să stopăm pandemia și să scoatem economia din moartea clinică evidentă?

Parlamentul actual nu a devenit un loc în care să fie identificate răspunsurile la aceste întrebări atât de dificile. Ba mai mult, Parlamentul s-a manifestat ca o opoziție colectivă față de tot poporul moldovenesc. Astăzi, Parlamentul este o bursă în care se vând cele mai cunoscute păcate omenești – de la venalitate și fățărnicie până la trădarea Patriei. Cetățenii nu mai sunt în stare să „prindă” sensul și conținutul discursurilor deputaților cinici și nelegiuiți, noilor alianțe create de unii împotriva altora, grupărilor care se războiesc. S-au vândut și revândut toate valorile politice – de la cele liberale până la cele socialiste, de la supremația legii până la echitatea socială.

Ultima „produs”, învechit și putred, de pe cântarele clanurilor oligarhice este încercarea de a face jocurile geopolitice, de a împinge încă o dată Occidentul colectiv și Rusia în Moldova, de a împinge cetățenii într-o confruntare falsă și de a menține pentru o perioadă de trei ani acest Parlament care face de rușine țara noastră și cetățenii noștri. Este un pietroi legat de gâtul țării noastre, care trage republica moldovenească la fundul istoriei politice.

Acesta este unicul scop al alegerilor prezidențiale care au fost stabilite pentru ziua de 1 noiembrie 2020. Și acestea nu sunt doar niște alegeri anticonstituționale. Sunt alegerile unei figuri neautorizate, incapabile să ia decizii importante fără sprijinul majorității deputaților și fără complicitatea acelorași clanuri parlamentare. Alegeri care, în mod criminal, tărăgănează soluționarea tuturor problemelor dezastruoase ale Moldovei. Alegeri care pot doar să ruineze ultimele șanse pentru salvarea locuitorilor Moldovei.

În această situație, Partidul Politic „Congresul Civic” declară că de astăzi, anunță mobilizarea generală a societății pentru a dizolva Parlamentul și pentru a combate încercările de a organiza și de a desfășura așa-zisele alegeri prezidențiale.

„Congresul Civic” se adresează către toți partenerii internaționali ai Moldovei și reprezentanțele diplomatice ale acestora să nu acorde asistență morală, nici politică grupărilor care mențin sub controlul propriu organul legislativ al Republicii Moldova pentru a se îmbogăți personal și pentru a jefui.

„Congresul Civic” conștientizează cât de complex și de dificil este programul de restabilire a țării, a potențialului său uman, a temeliilor sale democratice și a fundamentului economic. Dar încercarea de a realiza toate acestea cu forțele actualelor bande parlamentare este deja imposibilă.

„Congresul Civic” se adresează către cetățenii Republicii Moldova, către partidele politice extraparlamentare, organizațiile obștești cu îndemnul de a se uni într-o mișcare comună pentru o nouă Moldovă care poate fi edificată doar prin onestitate, solidaritate, echitate, susținere reciprocă și rezistența comună împotriva nelegiuirilor și abuzurilor.

Comitetul executiv al Congresului Civic. 21 mai 2020.

Raisa Spinovschi: Dacă ar fi voință politică de a hotărî că-i autonomie, că-i alt tip de statut, este posibil așa ceva

Europa Liberă: Vorbim despre cum se descurcă administrația publică locală aici, în stânga Nistrului. Sunt mai multe probleme, sunt mai multe soluții pentru problemele care apar? Cum ați descrie Dvs. situația de moment?

Raisa Spinovschi: „Dacă luăm agricultura – avem probleme în agricultură; dacă luăm businessul mic și mijlociu – avem probleme și în sfera dată; dacă luăm la nivel de administrația publică locală, de finanțare, de buget, iată în situația asta, iarăși avem probleme cu finanțarea. Chiar ploile torențiale care au fost recent ne-au stricat drumurile și acum în criza asta de pandemie nu prea vin bani în buget, deci suntem cam blocați și suntem nevoiți astăzi să avem o rezervă pentru a achita salariile bugetarilor, pornim acum și reparația drumurilor, că totuși viața merge înainte și infrastructura – vrem, nu vrem – trebuie s-o ținem în ordine. Dar de unde pornesc toate problemele cu bugetul? De acolo că noi nu avem businessul mic și mijlociu astăzi dezvoltat bine în localitate și atunci când noi încercăm totuși să atragem careva investitori.

Nu știu astăzi cât timp ați stat la parom (pod umblător pentru trecerea unui râu) să așteptați ca să veniți încoace, fiindcă agenții noștri economici, practic, ca să nimerească la paromul de la 7 dimineață, să plece la Chișinău după marfă, ei se duc la jumătate la 6 și așteaptă paromul. Pentru un mic business, cum n-ar fi, un agent economic să piardă atâta timp – o oră și jumătate să aștepte paromul, jumătate de oră trece cu paromul, iată, îs două ore, și înapoi iarăși să mai aștepte două ore, sunt 4 ore din zi numai pentru ca să treacă Nistrul. Suntem aici câteva localități – Corjova, Cocieri și Molovata Nouă, trei comune. Eu cred că noi avem cele mai mari probleme…”

Europa Liberă: Dar problemele acestea se perpetuează, de trei decenii sunt cam unele și aceleași probleme. De ce atât de greu se identifică soluții pentru ele?

Raisa Spinovschi: „Noi în teritoriu invităm diferiți cinovnici, de diferit rang. Ei vin, ne compătimesc, spun: „Da, într-adevăr, locuiți într-o zonă foarte dificilă; da, într-adevăr, n-aveți locuri de muncă”, fiindcă la noi este o problemă și lipsa locurilor de muncă. Ce înseamnă a dezvolta un business? Asta înseamnă a deschide noi locuri de muncă, dar noi nu avem cum să deschidem locuri de muncă, fiindcă nu vin investitorii. Am făcut întâlniri chiar și cu agenți economici, au fost și deputați din parlament, chiar în ultimii doi ani; vreo cinci ani nu am avut niciun reprezentant nici de la parlament, nici de la guvern, dar vă zic că parcă-parcă ei încearcă să găsească ceva soluții și au venit, da, au promis că au să hotărască totul, au să încerce, însă după ce pleacă, nu știu din ce cauză, uită de noi. Și chiar acum când în ultimul timp și dl președinte Dodon a fost la Coșnița și a promis că va fi deschisă o zonă economică liberă la Pârâta, eu atunci chiar am scris și pe Facebook că, da, e foarte bine că la Pârâta, dar Pârâta este o localitate care-i situată aproape de Chișinău și nu are acele probleme, că, de fapt, problema s-a pornit de aici, de la Cocieri, Molovata Nouă și noi am cerut o mână de ajutor, fiindcă acolo agenții economici nici nu au nevoie de zonă economică liberă. Acolo pentru a deschide o afacere și a o dezvolta este bine mersi, căci e aproape de Chișinău, la 30 de kilometri. Eu nu văd în asta rezolvarea problemei în ceea ce ține anume de platoul Cocieri. Totuși așteptăm, că noi am pus întrebarea: ce facem noi astăzi pentru platoul Cocieri?”

Europa Liberă: Dar ce fac sătenii, în general cu ce se ocupă? Am înțeles că o bună parte din ei au dat pământurile în arendă, omul trebuie să-și câștige o bucată de pâine până ce crește roada.

Raisa Spinovschi: „Noi avem noroc că avem aici două internate – internatul psihoneurologic și internatul pentru bătrâni. La un internat avem peste 90 de angajați din localitate care activează, la celălalt internat avem iarăși vreo 40 de angajați care activează și avem Sanatoriul „Struguraș”, care, din păcate, acum nu funcționează și acolo tot mai avem angajați. Avem bugetari, avem școală, avem grădiniță și iată noi…”

Europa Liberă: Dar populația cât numără?

Raisa Spinovschi: „Avem patru mii de locuitori.”

Europa Liberă: Și vorbiți doar de câteva sute de angajați?

Raisa Spinovschi: „Da, vorbim doar de câteva sute de angajați. Deci am avut, iată, recent au lucrat 40 de persoane la „Introscop”, mi-au telefonat și mi-au spus: „Dna primar, având în vedere că lor le este complicat acum că suntem izolați, ei ne-au rugat și am scris toți cerere de eliberare”. Iată, în pripă, în timp de două luni am rămas cu 40 de șomeri, persoane care au lucrat la „Introscop”. Vreau să vă spun că avem și mulți care pleacă la muncă la Chișinău. Deci, e complicat, e greu și dacă nu vom dezvolta, nu vom deschide aici locuri de muncă, noi o să pierdem tineretul. Da, noi, într-adevăr, avem posibilitate de a atrage niște investitori numai prin acordarea unor facilități. Noi chiar când discutam cu reprezentanții guvernului, cineva dintre reprezentanți mi-a zis: „Păi noi nu putem să facem facilități pentru zona respectivă, pentru că o să se supere ceilalți”. Cum putem să spunem așa că o să se supere ceilalți sau o să ceară și ei, doar noi suntem în condiții diferite? Și acest platou, platoul Cocieri, noi în țară nu mai avem așa situație dificilă și de aceea, dacă ar fi o guvernare care câtuși de cât să-și iubească toată populația, ar trebui să iubească și populația de aici, fiindcă dacă noi vedem că transnistrenii de fiecare dată zic că ei au un teritoriu care temporar îi ocupat de Moldova, nu vorbesc că aici au niște persoane care la momentul actual au altă viziune poate, dar ei vorbesc că au un teritoriu ocupat… Știți, am impresia că cei din Moldova de asemenea au un teritoriu pe care vor să-l mențină cu orice preț, dar nu se gândesc că aici oamenii totuși trebuie menținuți și aici sunt oameni care într-adevăr au nevoie astăzi de susținere.”

Europa Liberă: A fost creat acest mecanism de reglementare transnistreană, formatul de negocieri „5+2”, se insistă mult ca să fie deschis coșul politic, ca să i se acorde un statut special regiunii transnistrene și poate că începe ghemul problemelor să se depene. Există această șansă, se întrevede această perspectivă de soluționare a problemei transnistrene?

Raisa Spinovschi: „Populația, deci noi, oamenii de rând, de fapt, acum că ne-au izolat puțin și ne-au pus vămile acestea, dar relațiile între oameni, iată, din Dubăsari, din Cocieri, din alte localități, noi astăzi nu simțim o relație dușmănoasă. Eu cred că ar fi posibil, dacă ar fi voință politică de a hotărî întrebarea, că-i autonomie, că-i nu știu ce acolo, alt tip de statut, dar este posibil așa ceva.”

Europa Liberă: Multă lume, chiar de aici din sat, îmi spuneau că oricum există interese, că contrabanda continuă, că o mână spală pe alta. De ce lumea trăiește cu această percepție că mai degrabă există interese personale decât interes național?

Raisa Spinovschi: „Lumea înțelege că, dacă nu ar fi anumite interese, înseamnă că ar fi hotărâtă întrebarea cu mult mai simplu și mai ușor, dar, odată ce este posibilitate de a hotărî întrebarea, dar bat pasul pe loc, înseamnă că aici undeva la mijloc este și ceva legat cu…, că la noi știți că orice problemă înseamnă că este legată cu contrabanda, cu finanțele sau cu alte interese. Și văzând că într-adevăr de aici, din Transnistria, trec foarte multe mașini cu numere moldovenești încărcate, fure (TIR-uri), care merg spre Moldova, deci au business profitabil și au relații bune. Asta nu este de rău că sunt relațiile, dar, odată ce au ei posibilitatea sau îi mai lejeră din partea Moldovei față de Transnistria, ar trebui cumva și ei să atragă atenția la problemele pe care le avem noi, că iată acum chiar am făcut o listă, că noi avem agenți economici care nu se pot redeschide, deoarece lucrătorii, angajații sunt din Corjova și Dubăsari.

Și astăzi, când au vrut să revină la activitatea care este permisă conform deciziei Comisiei pentru situații excepționale a Republicii Moldova, ei au ajuns că nu pot să deschidă magazinele. Avem ghereta Orange pe care nu putem s-o redeschidem, care prestează servicii Orange și este necesară, și avem ghereta de materiale de construcție, pe care tot nu putem s-o redeschidem, fiindcă angajații sunt de la Corjova și Dubăsari. Și am scris un demers, așteptăm de-acum o săptămână de zile că totuși să hotărască ca să poată trece aceste persoane, dar, din păcate, se tergiversează. Măcar că din partea noastră, din partea Moldovei, noi avem o deschidere mai mare, fiindcă toți cei care au pensii, care au indemnizații, ei vin aici la bancă la noi, iată, aici este banca alături, și își ridică îndemnizațiile, își ridică salariile, chiar și președintele raionului Dubăsari le facilitează călătoria, cu rutiera de la vama asta care-i între Dubăsari și Cocieri oamenii vin și primesc. Eu nu zic că asta este rău, dar totuși, odată ce este deschiderea din partea noastră, ar trebui să aibă o stimă și un respect și d-lor, autoritățile transnistrene, fiindcă aceștia sunt tot cetățenii noștri care trăiesc în Transnistria, dar și cei care activează astăzi aici, de asemenea.

Noi avem probleme și cu medicina, fiindcă d-lor nu le-au permis medicilor să treacă peste postul vamal și noi am rămas astăzi o localitate care avem patru mii de locuitori și un singur medic de familie, care, practic, nu reușește să se descurce cu toată populația. Și dna medic încă îi și în vârstă, sub 70 de ani, și bravo ei, îi aducem sincere mulțumiri din partea administrației publice locale, fiindcă, într-adevăr, în această perioadă ca să ții piept, trebuie să fii foarte devotat aceste-i profesii. Vreau să aduc sincere mulțumiri tuturor medicilor care activează astăzi aici în acest platou, întregului personal, asistenților medicali de la Oficiul medicilor de familie, totodată aduc mulțumiri și celor care lucrează astăzi la urgență, ținând cont că deplasarea medicilor astăzi este foarte dificilă și mulți din ei locuiesc la Dubăsari și riscă să vină aici la locul de muncă. Totodată, vreau să aduc astăzi sincere mulțumiri inclusiv lucrătorilor de la cele două internate. Știți că la internatul psihoneurologic avem depistate de-acum și persoane cu coronavirus și astăzi ei activează izolați din 14 în 14 zile, nu-și văd familiile. De aceea eu, într-adevăr, aduc sincere mulțumiri tuturor celor care depun efort pentru a ieși din criza asta pe care o avem cu pandemia COVID-19, să ieșim învingători. Și vreau să aduc sincere mulțumiri, evident, și agenților economici care astăzi ne aprovizionează cu produse alimentare atât de greu și v-am zis cum peste parom stau în rând atâtea ore și evident că și lor sincere mulțumiri, fiindcă și farmacia, și produsele alimentare, magazinele, deci, ele astăzi activează, în pofida tuturor greutăților pe care le avem aici în teritoriu.”

Sursa: Radio Europa liberă.

Alexei Tulbure despre dosarul intentat pe numele lui Marc Tkaciuk: Sper că acest atac stupid va fi oprit de procuratura generală în cel mai apropiat timp

Fostul deputat în parlamentul RM, ambasadorul RM în cadrul Organizației Națiunilor Unite Alexei Tulbure a comentat dosarul penal intentat pe numele unuia din fondatorii Partidului acțiunii comune Congresul Civic Marc Tkaciuk.

“În acest caz uneltiștii din arcul guvernamental, din procuratură și de unde or mai fi, au dat-o serios în bară. Îl cunosc pe Mark Tkachuk de aproape 40 ani: mi-a fost coleg de grupa la facultate, in 1997 împreună am fondat Școala Antropologica Superioară”, a declarat Tulbure.

Potrivit acestuia, el cunoaște despre Școală totul: „Cunosc că acest proiect sens economic nu a avut niciodată. Cunosc că Tkachuk a dus de acasă la Școală pe parcursul multor ani pentru ca Școală să-și continue activitatea. Școala Antropologică a fost o pornire altruistă, un proiect absolut necomercial. Să-l învinuești pe conducătorul instituției necomerciale că nu a plătit nu știu ce impozite este o absurditate. Un abuz! O sfidare a bunului simț. Sunt convins (mai degrabă sper foarte mult) că acest atac stupid va fi oprit de procuratura generală in cel mai apropiat timp” – a scris Alexei Tulbure pe pagina sa de Facebook.

Declarația Congresului civic: Înșelătoria lui Plahotniuc împotriva lui Mark Tkaciuk. La ce le trebuie aceasta socialiștilor?

Zilele acestea, presa controlată de Dodon și Partidul Socialiștilor a început să distribuie de zor o informația despre uni dosar penal intentat împotriva lui Mark Tkaciuk. Unele dintre ele chiar s-au grăbit că comunice cu bucurie că Mark Tkaciuk este deja tras la răspundere penală. Probabil, presa respectivă crede că toate acestea ar trebui să-l discrediteze pe colegul nostru și să lovească în Partidul Politic Congresul Civic.

În legătură cu aceasta, Congresul Civic este nevoit să prezinte o declarație specială.

Unu. Dosarul penal împotriva colegului nostru a fost intentat de procurorul Adriana Bețișor, în baza articoluui despre evaziune fiscală, în luna septembrie 2017. Până nu demult, Mark Tkaciuk nu a fost informat nici despre existența acestui dosar, nici despre conținutul posibilelor acuzații. Acum e clar deja că acest dosar a fost falsificat cu scopul de a organiza „legal” unele acțiuni operative în raport cu Mark Tkaciuk – interceptarea telefoanelor și urmărirea. Este exact ceea ce s-a întâmplat timp de câțiva ani. În toată această perioadă, Mark Tkaciuk a continuat să fie un critic public activ al regimului lui Plahotniuc, dar și al partenerului politic al acestuia, Igor Dodon – a scris articole și a oferit interviuri, din câte se știe, fără a alege expresiile. Acum se constată că toate acestea au fost suficiente pentru ca și Plahotniuc, și Dodon să continue să fie interesați de monitorizarea polițienească a întregii activități variate a lui Mark Tkaciuk.

Doi. După ce, în sfârșit, Mark Tkaciuk a luat cunoștință de acuzațiile ce i-au fost înaintate, nici el, nici noi nu mai avem nicio îndoială că dosarul intentat este unul fabricat, de la început și până la sfârșit. Noi știm că organele înnoite ale Procuraturii Generale gestionează acum acest caz în mod imparțial, în deplină concordanță cu legea, luând toate măsurile necesare pentru stabilirea adevărului. Și în prezent, noi nu vedem vreun potențial pericol nici pentru reputația lui Mark Tkaciuk, nici pentru cea a colegilor săi – cercetători cunoscuți și influenți din Moldova, care sunt vizați în înșelătoria care a fost comandată.

Trei. Pentru noi, sunt clare motivele lui Igor Dodon și ale complicilor săi, care alimentează activ înșelătoria mai veche a lui Plahotniuc. Monopolul îndelungat al socialiștilor pe segmentul politic de stânga și simularea luptei lor pentru echitatea socială se apropie de sfârșit. Tutela din partea atotputernicului oligarh a dispărut odată cu însuși oligarhul și socialiștii așa și nu au fost observați în lupta pentru apărarea drepturilor sociale ale majorității societății din Moldova. Ei nu au ce raporta nici despre anii așa-zisei președinții, nici despre perioada opoziției constructive față de Plahotniuc.

În schimb, foarte mulți au înțeles că unicul lucru pentru care socialiștii au luptat cu încăpățânare și consecvență în toți acești ani a fost și continuă să fie îmbogățirea personală și guvernarea incontrolabilă. Ei nu mai pot ascunde faptul că au devenit un partid al oamenilor foarte bogați, proprietari ai luxului și ai imobilelor de elită, un partid al deputaților cinici și corupți – fără o poziție politică, fără scrupule, fără mustrare de conștiință. Nu este surprinzător faptul că unicul și cel mai fidel aliat al lor a rămas doar gruparea oligarhică criminală a Partidului Democrat. Anume acestuia socialiștii i-au oferit toate funcțiile în noul guvern. Cu acest partid, socialișii împart profitul lor criminal. Anume cu acest partid, socialiștii pun la cale noi scheme criminale chiar și în condițiile crizei pandemice pe care o trăim. Și acest lucru nu mai poate fi ascuns.

Și iată că acum, socialiștii doresc să demonstreze că nu doar ei sunt așa, că toți sunt la fel – corupți și lipsiți de scrupule.

Domnilor socialiști, Partidul Politic Congresul Civic vă recomandă insistent, vouă și șefului vostru, să nu vă mai faceți griji în această privință. După evacuarea voastră politică urgentă și iminentă, noi toți vom fi nevoiți să depunem numeroase eforturi pentru ca poporul Moldovei să se convingă de capacitățile unei politici diferite, atitudini diferite față de problemele grave și nesoluționate. Încercați să fiți eficienți și responsabili măcar pe ultima sută de metri a guvernării voastre incompetente.

Iurie Muntean: Reforma justiției va avea loc atunci, cînd judecătorii vor fi responsabili față de cetățeni

În pofida declarațiilor autorităților, în Republica Moldova nu este nicio aluzie la vreun fel de reforme eficiente în domeniul justiției. Aceasta este declarația lui Iurie Muntean, membru al Comitetului Executiv al Congresului Civic, în cadrul emisiunii „Important” de la TVC 21.

“De fapt, totul este foarte simplu. Nu are loc nicio reformă a justiției. Toate evenimentele zilei, la care v-ați referit, țin de activitatea cotidiană a procuraturii. În mod normal, în asemenea cazuri – este vorba de abuz de serviciu sau alte devieri funcționale din cadrul instituției – urmează să fie investigate în fiecare zi, pentru că asemenea situații sunt foarte multe. Asta nu presupune anumite schimbări, ci ține de exercitarea funcției propriu-zise a procuraturii. Nu are loc niciun fel de reforme.

Ceea ce am văzut în perioada lui Plahotniuc, nici nu mirosea a reformă. Tot ceea ce s-a întâmplat după 14 iunie, pe parcursul activității coaliției ACUM-PSRM, la fel, nu avea niciun iz de reformă, a reprezentat o vânzoleală provincială în ceea ce privește împărțirea funcțiilor judiciare, instituțiilor din justiție, posturilor de procurori, postului de procuror general și așa mai departe.

Iar ceea ce are loc după formarea coaliției PSRM-PDM, cu atât mai mult nu manifestă niciun semn de reformă în domeniul justiției.
Reforma justiției va avea loc atunci, cînd judecătorii și întreagă justiție va fi responsabili față de cetățeni, și cetățenii va avea dreptul la control nestingherit și neîntrerupt asupra acestui sistem. Noi avem propuneri în aceasta privința. Considerăm că judecătorii în special în Curtea supremă de justiție urmează va fi aleși de popor”, – a declarat Muntean.