Oamenii trăiesc în sărăcie din cauză milionarilor care se află la putere

Satul Moscovei, raionul Cahul. În trecut – colhoz milionar. În prezent — oamenii suferă din cauza vieții grele și nedreptății. Încă o localitate unde oamenii trăiesc în sărăcie din cauză milionarilor care se află la putere.

Indiferent dacă ei sunt de dreapta sau de stânga, oamenii continuă să sufere. În câmp muncesc toți, profesori, medici, chiar și un chirurg. Ei spun că ar părăsi Moldova, dar că nu au posibilitate. Câmpul și sapa sunt unica ieșire. Oamenii nu cred în promisiuni false.

Congresul Civic este singura echipă care nu a eleborat la fugă programe politice, ci a gândit un plan detaliat a celor cinci modernizări cu mult timp înainte de alegeri. Moldova nu va supraviețui fără ei. Fără ei nu vei supraviețui în Moldova.

Ala Reajeva: Era înfricoșător să te oferi voluntar pentru lupta împotriva COVID-19, dar să nu te duci ar fi însemnat o dezertare

Ala Reajeva, candidată la funcția de deputat al Partidului Congresului Civic, doctor în științe medicale, a povestit într-o emisiune online AdorOrașulMeu cum a acceptat să lucreze voluntar la Centrul COVID din Chișinău, cum a preluat postul de medic obișnuit și cât de înfricoșător a fost să te confrunți cu un virus nou și necunoscut și a declarat că refuzul de a trata pacienții infectați cu coronavirus a fost inacceptabil și ar fi echivalat cu dezertarea de pe câmpul de luptă.

„La sfârșitul lunii martie 2020 am auzit cu toții un strigăt de ajutor. Medicul șef ne-a spus că există un coronavirus, noi am văzut ce se întâmplă în Italia, că paturile erau chiar în jurul spitalelor și s-a decis că trebuie să ne pregătim pentru asta. Strigătul de ajutor a răsunat în societate – sunt necesari specialiști- medici, indiferent de calificare pe care o dețineau. Și s-a întrebat – cine vrea? Desigur, prerogativa a aparținut celor mai tineri. Medicilor mai în vârstă li s-a recomandat să stea acasă. Dar au spus că au nevoie de medici. Și m-am dus. Voluntar. M-am dus și nu am deșinut din start o poziție mai înaltă- m-am dus să fiu cun medic de gardă obișnuit”, a spus Ala Reajeva.

„Am lucrat în condiții de pandemie zi și noapte. Am lucrat în costume de protecție, cu aparate de respirat. Am fost învățați să le îmbrăcăm corect, să le scoatem corect, asta era absolut important. Munca în echipă era importantă. Pentru că, dacă te echipezi incorect, nu te pui în pericol pe tine, dar expui riscului și pe toți colegii din jur. Eram cu toții în aceiași încăprere era suficient ca unul dintre noi să se contamineze cu virusul ca să existe o reacție în lanț”.

Ala Reajeva a întâlnit pandemia ca un simplu medic, după care a devenit șefa secției de chirurgie COVID la spitalul nr. 3, iar după deschiderea Centrului COVID Moldexpo a fost numită șeful acestei instituții. În același timp, ea recunoscut că i-a fost frică:

„Am spus imediat că sunt gata să fac voluntariat. Să nu credeți că sunt o persoană atât de curajoasă, dar altfel, ar fi însemnat o dezertare. Sincer, mi-a fost frică. Era o boală necunoscută. Am avut și gândul: dacă nu mă mai întorc, ce va face mama mea pensionară, ce se va întâmpla cu fiica mea? A existat această teamă. Dar să spui nu – ar fi fost aproape o dezertare. După părerea mea, acest lucru era imposibil. Și cu toate aceste temeri, din primele zile am fost acolo, pe prima linie a luptei împotriva virusului. „

Medicul a menționat că a existat posibilitatea refuzului de a trata pacienții bolnavi de coronavirus.„S-ar fi putut găsi o mulțime de motive pentru a nu merge pe linia întâi, deoarece nimeni nu a forțat pe nimeni. Ai fi putut face trimitere la mama bolnavă, la copii. Dar ce s-ar fi întâmplat în continuare? „

„Mă bucur că am avut o astfel de oportunitate, că am avut posibilitatea să întâlnesc atât de mulți oameni buni. Acolo, ca nicăieri în altă parte, am putut vedea cât de mult contează munca în echipă. Fără echipă, ar fi imposibil să faci față tuturor acestor provocări. Nu am fost împărțiți pe ranguri, în medici, asistenți medicali sau surori medicale. Dacă toate asistentele erau ocupate, munca lor era făcută de șeful departamentului. Au fost folosite toate brațele de muncă libere, nimeni nu a spus că lucrul acesta ori altul nu intră în atribușiile de serviciu. Ăsta a fost secretul pentru care am trecut cu bine prin această pandemie ”, a concluzionat doctorul în științe medicale.

Iurie Muntean – jurist, economist, fost viceministru al Economiei și Comerțului. Conduce lista candidaților la funcția de deputat

📌 «Raportul dintre populația activă și pensionarii din Moldova a ajuns la o limită periculoasă – cinci la patru. În prezent în Republica Moldova celor peste 700 de mii de pensionari le revin circa 900 de mii de cetățeni încadrați în cîmpul muncii. Deja ne confruntăm cu dificultăți serioase în procesul formării și menținerii sistemului de pensii și asigurări sociale.

Nu este departe anul 2025, anul în care numărul lucrătorilor și cel al pensionarilor va deveni egal, atunci statul moldovean cu o foarte înaltă probabilitate se va pomeni într-un colaps total. Un colaps social și economic.

Dacă alegătorii nu îi obligă pe politicieni să vorbească despre problemele reale, cu care se confruntă Moldova, dacă nu-i impun să discute asupra pașilor și instrumentelor concrete necesare evitării acestui colaps, o reacție de dezintegrare va deveni inevitabilă. Și aici nu este vorba de careva ”reforme” fragmentare și episodice, de dragul ieșirii la rampă cu conferințe de presă sau briefing-uri.

Este vorba de un plan de acțiuni complex, dacă nu atotcuprinzător, care ar include fortificarea celor mai importante funcții ale statului, drept răspuns la, cel puțin, trei provocări distrugătoare: demodernizarea economiei și falimentul statalității, depopularea și lipsa încrederii în statalitate, precum și instituțiile acesteia. În caz contrar, totul se va încheia cu faptul, că în câțiva ani actitiățile politicienilor locali se vor rezuma la distribuirea ajutoarelor umanitare celor, care încă nu au reușit sau nu pot să părăsească definitiv țara».

🔴 Iurie Muntean – jurist, economist, fost viceministru al Economiei și Comerțului din Republica Moldova. Unul dintre fondatorii Partidului Acțiunii Comune – Congresul Civic. Conduce lista candidaților la funcția de deputat.

Absolvent al școlii medii nr. 2 din Criuleni cu medalie de argint. A absolvit Facultatea de Drept a Universității de Stat din Moldova și Facultatea de Finanțe a Academiei de Studii Economice din Moldova.

«Ar trebui, în cele din urmă, nu doar să conștientizăm și să acceptăm, ci și să recunoaștem constituțional, că singurele noastre resurse economice sunt oamenii, creativitatea lor și dreptul de a decide în mod independent asupra propriul lor destin, adică suveranitatea lor.

Dar toate aceste conștientizări nu reprezintă nimic, dacă lumea din jurul nostru este monstruoasă, plină de nedreptăți oribile și disperare de nepășit. Este imposibil să trăiești într-o astfel de Moldova!

Tarifele actuale pentru serviciile comunale sunt incompatibile cu o viață demnă, dacă nu cu însăși viața. Pensiile și bursele sunt sub nivelul de subzistență. Asistența medicală din Moldova este, de asemenea, incompatibilă cu viața, deoarece serviciile de sănătate trebuie să fie preventive și de înaltă calitate.
Aceeași situație se înregistrează și în sistemul de învățământ. Într-o țară, care se gândește la viitor, învățământul secundar ori cel superior nu pot fi ostatici ai degradării».

Absolvent al Școlii de Management din Bled (Republica Slovenia). Master în managementul afacerilor.
A lucrat la Ministerul Economiei și Reformelor din Republica Moldova, la Agenția pentru Restructurarea Întreprinderilor din Moldova „ARIA”, la Centrul pentru Dezvoltarea Competitivității și Productivității din Republica Moldova „CPC”. A fost consultant al Băncii Mondiale pentru proiecte de dezvoltare a sectorului privat în Moldova, Ucraina și Armenia.
A lucrat ca ministru adjunct în Ministerul Economiei și Comerțului din Republica Moldova.

A fost de trei ori ales deputat în Parlamentul Republicii Moldova din partea Partidului Comuniștilor, aflat în opoziție la vremea respectivă.
A fost președinte al Comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe, precum și membru al Biroului permanent al Parlamentului.

«Acordați atenție unde a fugit jumătate din populația țării în ultimii 30 de ani. Corect! A plecat acolo, unde viața este mai dreaptă, iar viitorul este mai clar. Or mai clar înseamnă și mai luminos. Este suficient să te uiți măcar în dicționarul explicativ.
De aceea, Congresul Civic vorbește despre justiția imperativă, ca fiind una dintre resursele economice fundamentale, care ar trebui incluse în noua Constituție socială, dezbătută și adoptată prin referendum. Mai avem o astfel de oportunitate. Deocamdată mai avem …
»

A fost exclus din Partidul Comuniștilor alături de Mark Tkaciuk, Zurab Todua, Mihail Poleanschi, Alexandru Petkov și Grigore Petrenco. Grupul celor excluși l-a împiedicat pe oligarhul Vladimir Plahotniuc să preia PCRM.

Stagieri: în Germania la Camera de Comerț din Leipzig; în Italia și Elveția prin Banca Mondială; în Japonia prin intermediul Agenției pentru Dezvoltare din Japonia (JICA); în Singapore prin Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Singapore; în Republica Populară Chineză, Școala de partid a Partidului Comunist Chinez; Școala Superioară de Științe Economice și Sociale din Moscova.

«Trebuie să începem cu cei mai defavorizați de astăzi: pensionarii, copiii și șomerii. Venitul de bază necondiționat urmează să fie punctul de plecare, indiferent de pensie, îndemnizații, bursă ori alte plăți din partea statului.
Acest venit trebuie virat lunar în contul cetățeanului la o bancă de stat. Iar banii acumulați (în cazul copiilor) până la împlinirea vârstei de 21 de ani. Ca apoi cetățeanul, care a împlinit această vârstă să decidă ce va face – își continuă educația acasă sau în străinătate, își deschide propria afacere, investește în locuință sau face altceva.

Bineînțeles, toate acestea nu se pot face cu o baghetă magică și nu se vor întâmpla de la sine ca un cadou de An Nou. Toate acestea se vor întâmpla, construind intenționat, metodic și zilnic viitorul, care – da – trebuie să fie unu luminos, altfel nu va mai fi deloc. Iar statul, care nu garantează cetățeanului într-un mod necondiționat premize și condiții pentru, cel puțin, reproducerea fiziologică, nemaivorbind de autoafirmare, statul care nu operează cu categoria viitorului și conceptul generațiilor nu este un stat, ci un lagăr de concentrare sau, în cel mai bun caz, un stat, care încercă să legitimeze, în orice mod posibil, o bandă de tâlhari, indiferent de simbolică, patos, narativ sau mitologie politică».

Iurie Muntean: Bugetul public pierde anual de la 10 până la 15 miliarde de lei, prin furt, contrabandă, evaziune fiscală

Partidul Acțiunii Comune — «Congresul Civic» este partid veritabil de stânga care pledează pentru  implementarea venitului de bază garantat. Potrivit membrului Comitetului executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean, Moldova dispune de toate resursele necesare pentru implementarea acestuia. Despre aceasta el a declarat în cadrul interviului pentru Europa Liberă

Astfel, potrivit lui Muntean, Partidul Acțiunii Comune — «Congresul Civic» este un partid veritabil de stânga: «Este vorba de justiția socială, este vorba de solidaritate, de umanism, de viziunea științifică asupra Universului ș.a.m.d., dar apartenența noastră în calitatea unui partid de stânga, în primul rând, noi o manifestăm prin acțiunile noastre. Suntem un partid de stânga, dar, totodată, un partid al majorității».

«Respectiv, noi venim cu ideea venitului social garantat, care urmează a fi plătit tuturor cetățenilor, apropo, calculele au fost făcute și ele-s absolut reale, noi nu vorbim despre ceva cosmic. La un moment dat, această plată trebuie să fie făcută lunar tuturor cetățenilor. Clar că trebuie să începem treptat de la anumite categorii, nu putem peste noapte să-l implementăm, calculele sunt făcute, este vorba de venitul care acoperă existența, dar nu existența oficială, ci cea reală, actuală. La momentul actual noi vorbim despre în jurul a 2.000-2.200 de lei aproximativ, care trebuie să reprezinte un venit garantat achitat cetățenilor lunar, începând cu anumite categorii, cum ar fi pensionarii, cum ar fi copiii», a declarat Muntean, citat de Europa Liberă. 

În context, membrul Comitetului executiv al formațiunii politice a menționat că la momentul actual, bugetul public consolidat pierde anual de la 10 până la 15 miliarde de lei, prin furt, contrabandă, evaziune fiscală, diferite scheme de parazitare în sistemul social, inclusiv la nivel de raioane. 

«Deci, cheltuieli abuzive pentru sectorul social, exemple avem cât hăul — un gard de un milion și jumătate, un veceu de două milioane etc. Bani în țară sunt și sunt suficienți bani pentru a face, cel puțin, primul pas în direcția implementării acestei acțiuni mai departe, dar nu este o singură acțiune, este vorba de o propunere completă, pentru că noi propunem și fondarea unei bănci de stat, unde vor fi acumulate aceste mijloace. Banca de stat poate fi fondată, noi am avut bancă de stat», a menționat Muntean.  

El a mai adăugat că banca de stat poate fi fondată timp de câteva luni, foarte simplu. Potrivit lui Muntean, în țară există toată infrastructură necesară pe baza întreprinderii Poșta Moldovei. 

«Poșta Moldovei este o întreprindere de stat cu o acoperire maximală a întregului teritoriu al țării, dacă noi deschidem bancă de stat pe baza Poștei Moldovei, ca și fondator al acestei bănci noi o să avem reprezentanți nu că în fiecare raion, practic, în fiecare primărie, mai mult sau mai puțin. Schema ar fi: poșta-banca-farmacia de stat. Apropo, noi știm cu toții că infrastructura Poștei Moldovei nu se folosește la întreaga capacitate, la capacitatea deplină, adică avem și o oportunitate tehnică și tehnologică de a realiza acest lucru», a adăugat el. 

În final Muntean a accentuat că banca de stat, pe lângă venitul necondiționat lunar, va trebui să asigure un echilibru pe piața serviciilor bancare care acum reprezintă un oligopol, banca de stat urmează să ofere credite la o dobândă zero micului business și banca de stat trebuie să opereze mijloacele fondului național de bunăstare, căruia urmează să fie transmise toate activele Republicii Moldova, ca și stat.

Proiectul de lege privind votul electronic!

🔷 Proiectul de lege privind votul electronic și amendamentele la Codul electoral va reprezenta una dintre primele inițiative legislative pe care Congresul Civic le va prezenta noii componențe a Parlamentului.

Suntem obligați să recreăm o Academie de Științe modernă

Statul ar trebui să finanțeze cercetarea și să stimuleze inovarea tehnologică.

«Congresul este luat! Într-o mână – în două limbi!»

Activiștii Congresului Civic, înarmați cu ziarul în care este prezentat programul partidului „Cinci modernizări pentru Moldova”, discută cu alegătorii despre rezolvarea cât mai rapidă și mai urgentă și în mod eficient a multiplelor probleme cu care se confruntă statul moldovean.

Interesul real al cetățenilor față de programul propus de Congresul Civic se observă prin rapiditatea cu care stocul de ziare este distribuit.

«Congresul este luat! Într-o mână – în două limbi!» — a remarcat Tkaciuk.

«Întrebări, discuții, sugestii, opinii… Multe propuneri сonstructive au fost notate iar ulterior discutate prin oficiile teritoriale de partid. Părerea fiecărui cetățean contează şi aceasta nu e doar o declarație.

Colaborarea între membrii partidului din diferite raioane, cât şi între candidații la funcția de deputat din partea Congresului Civic ia amploare şi devine cu adevărat un mecanism sincronizat.

În toate colțurile țării realitatea e aceeaşi: prin oraşe problemele legate de apa potabilă, gunoiştile, drumurile distruse (reparate pe ici-colea în timpul perioadelor electorale), salariile mici, tarifele exagerate pentru serviciile comunale, etc., iar prin sate oamenii îşi duc viața practic în câmp, merele mii şi mii de tone şi până acum sunt păstrate în frigidere aducând la muchia falimentului agricultorii, mamele de prin satele Moldovei au palmele prea devreme brăzdate de muncă şi umerii plecați de povara vieții, satele în care şcolile au fost supuse aşa zisei «optimizări» au tot mai puțini locuitori.

Toate acestea sunt doar o mică parte din problemele cu care se ciocnesc zi de zi cetățenii Republicii Moldova.

Planul de Acțiuni al Congresului Civic cât şi cele Cinci Modernizări au fost apreciate ca bine chibzuite şi lucrative de foarte mulți dintre cei cu care au discutat candidații la funcția de deputat în Parlamentul RM din partea Congresului Civic, cât şi de către cei care au discutat cu membrii echipelor din diferite raioane ale țării», — au remarcat candidații la funcția de deputat din partea Congresului civic.

Poziția Partidului Acțiunii Comune – Congresului Civic cu privire la deschiderea secțiilor de votare în străinătate și introducerea votului electronic

Partidul Acțiunii Comune – Congresului Civic este obligat să constate că, pentru majoritatea forțelor politice din Moldova, concetățenii, care locuiesc în străinătate, majoritatea cărora au părăsit țara deloc nu dintr-o viață bună, nu reprezintă decât o resursă electorală de care își amintesc doar înaintea  alegerilor.

În goana după putere, majoritatea participanților la cursa preelectorală au uitat, că aceștia sunt oameni vii, care nu și-au găsit un loc în Moldova nici în timpul „istoriei de succes”, nici în vremurile „politicii echilibrate”, nici acum, când, în loc să desfășoare discuții ample pentru  dezvoltarea unui plan eficient și realist de sprijin al populației, plan care ar atrage migranții moldoveni acasă, așa-numitul președinte negociază cu parteneri străini despre noi oportunități de plecare din țară.

Înainte de alegerile anticipate, partidele politice trebuie să decidă, ce reprezintă pentru ele migranții moldoveni.Congresul civic are o poziție fundamentală în acest sens – concetățenii plecați în străinătate, frații și surorile noastre, tații și mamele, fiii și fiicele, rudele îndepărtate și apropiate, prietenii și colegii – toți aceștia trebuie să fie considerați drept parte integrantă a societății moldovene.

Acesta nu este un „electorat paralel”, nu este un mecanism fără suflet, care doar trimite bani în țară. Pentru noi acești compatrioți sunt rezerva umană necesară lansării programului „Cinci modernizări pentru Moldova”. Toți cei, care au părăsit Moldova în trei decenii, dar care se simt cetățeni moldoveni, care se simt parte a națiunii civile moldovenești, indiferent de limba în care vorbesc și cărui grup etnic aparțin, reprezintă o verigă, care leagă statul moldovean de țările vecine, de Rusia, Uniunea Europeană, Statele Unite, Marea Britanie, țările arabe, China și Japonia. Este vorba de toate acele state, în care concetățenii noștri au obținut succes, au dezvoltat cele mai bune calități pe care le pot și doresc să le aplice în țara natală.

Cei, care au plecat în străinătate au dreptul să participe la alegeri. Dar au și dreptul de a ști adevărul, că nici unul dintre partidele parlamentare actuale, care pretind la monopolul asupra puterii statale, nu au nici plan și nici o viziune despre cum să scoată țara din criză. Nici un partid nu a dorit să participe la discuțiile inițiate de Congresul Civic pentru dezvoltarea unui astfel de plan.

În acest context, nici formațiunile politice de dreapta și nici cele de stânga, care se află în Parlamentul moldovean dizolvat, nu au dreptul moral să vorbească în numele cetățenilor moldoveni, care se află în străinătate. Aceste forțe politice, care reprezintă un trecut deloc atractiv, nu au nici gânduri și nici idei despre modalitatea de a crea locuri de muncă în țară, despre creșterea nivelul de trai, astfel încât întoarcerea cetățenilor în patrie să fie o alegere de necontestat pentru viața lor viitoare.

Cu privire la problema deschiderii secțiilor de  votare din străinătate pentru  cetățenilor moldoveni, Partidului Acțiunii Comune – Congresul Civic declară:

Unu. Congresul Civic solicită, ca deschiderea numărului de secții de votare în străinătate să pornească de la principiile bunului simț și de la o abordare bazată pe dovezi – acolo unde au existat aglomerații în timpul alegerilor, numărul secțiilor de votare urmează mărit. Desigur, pentru a preveni împărțirea cetățenilor moldoveni în categorii privilegiate și cei supuși interdicției, numărul secțiilor de votare din Federația Rusă ar trebui mărit proporțional.

Doi. Toate formațiunile politice trebuie să renunțe imediat la retorica conform căreia cetățenii moldoveni, care locuiesc în regiunea transnistreană nu au dreptul de a participa la vot. Astfel de declarații pun sub semnul întrebării integritatea teritorială și unitatea statului moldovean și ar trebui privite prin prisma Codului penal.

Trei. Cea mai modernă soluție la problema accesului cetățenilor moldoveni din străinătate la procesul de vot o reprezintă introducerea votului electronic. Faptul că cetățenii noștri încă nu au acces la votul electronic este o rușine pentru reputația tuturor partidelor parlamentare.

Proiectul de lege privind votul electronic și amendamentele la Codul electoral va reprezenta una dintre primele inițiative legislative pe care Congresul Civic le va prezenta noii componențe a Parlamentului. 
În acest sens, oferim posibilitatea tuturor partidelor politice, care participă la alegeri să semneze un angajament public de a sprijini această inițiativă, prin care statul moldovean scapă de înșelăciuni și metode primitive, prin care nu se ia în considerare expresia democratică a voinței cetățenilor moldoveni, oriunde aceștia s-ar afla.

Timp de 10 ani numărul profesorilor a scăzut cu 14 mii

❗Numai o voință politică bine intenționată va transforma Moldova într-un teritoriu al cunoașterii și al progresului.

1) Revizuirea programelor școlare. Implementarea metodelor pedagogice avansate. Învățământul secundar nu trebuie să dureze mai mult de 10 ani de studiu.

2) În fiecare raion trebuie să se deschidă o școală profesional-tehnică.

3) Deschiderea pe teritoriul Republicii Moldova a filialelor celor mai importante universități de rang înalt, așa vor fi atrase echipe internaționale de învățământ.

4) Suntem obligați să recreăm o Academie de Științe modernă. Statul ar trebui să finanțeze cercetarea și să stimuleze inovarea tehnologică.

„Socialiștii promovează în viitorul legislativ un partid pro-fascist unionist”

Stimați prieteni,
Brifeingul nostru on-line este dedicat eventualei nerecunoașteri a alegerilor din 11 iulie 2021. Despre ce este vorba? Atragem atenția asupra unei bombe cu efect întârziat care este plantată conștient în cadrul procesului electoral. Nu vorbim despre subiectul legat de numărul de secții de votare care vor fi deschise în străinătate, număr de la care politicienii au început deja să discute în contradictoriu. A apărut un alt subiect, despre care atât dreapta, cât și cei care se autonumesc stânga politică preferă să tacă
.

Unu.
Toată lumea știe că, în ultimii ani, numărul cetățenilor moldoveni care sunt de acord cu distrugerea statalității moldovenești și pledează pentru unirea cu România a crescut dramatic. De la eternul 5-7 la sută la 30-35 la sută.
Toți experții și comentatorii politici înțeleg că acest unionism apărut în Moldova nu datorită patriotismului românesc ori datorită vecinătății cu statul român.

Acest unionism se datorează creșterii exponențiale a sărăciei cetățenilor moldoveni, corupției și trădării autorităților moldovenești.
În același timp, niciunul dintre partidele unioniste moldovenești nu a obținut un succes semnificativ în politica moldovenească. Ceea ce înseamnă că cetățenii moldoveni, în mod evident, nu sunt mândri de unionismul lor și de această trădare a statalității, ci mai degrabă rușinați. Drept urmare, majoritatea voturilor unioniștilor s-au îndreptat către un alt partid care, cel puțin teoretic, se opune sărăciei și corupției la nivel național. Este vorba de PAS, formațiune care, în mesajul adresat alegătorilor, nu se îndepărtează prea mult de indicatorii tradiționali ai unionismului.

Doi.
Cel puțin așa arăta situația până în momentul în care Partidul AUR, Alianța pentru Unirea Românilor, a intrat în Parlamentul României. Un partid care beneficiază de resurse financiare uriașe. Un partid care se opune deschis maghiarilor, romilor, evreilor, slavilor din România. Este partidul care glorifică criminalii naziști. Un partid care susține în mod deschis eliminarea statului moldovenesc. Partidul, care chiar în Parlamentul României, fără echivocuri și semitonuri, este numit de către alte formațiuni politice ca fiind unul extremist și pro-fascist.
Așa arăta situația până în momentul în care acest partid a fost înregistrat în calitate de concurent electoral la alegerile din Republica Moldova.

Trei.
Toți sociologii știu că, în Republica Moldova, la sfârșitul lunii mai, ratingul acestei formațiuni era de cel mult 0,01%.
Am observat că, de la sfârșitul lunii mai, în spațiul public moldovenesc a început o campanie intensivă de popularizare a acestei formațiuni politice. Am observat cum, o cercetare sociologică a fost difuzată, în ore de maximă audiență, pe canale de televiziune, pe cele mai populare portaluri de știri on-line, pe cele mai notabile publicații citite, iar în această cercetare se arăta că Partidul AUR, care nici măcar nu era înregistrat să participe la alegerile parlamentare, depășește pragul electoral de 5 la sută.

Care este compania sociologică care a realizat acest sondaj de opinie? Care este televiziune de maximă audiență care a difuzat această informație?
Compania Idata este compania care a oferit cu generozitate acestui partid fascist, încă necunoscut pe plan local, un rating atât de ridicat. Compania este cunoscută ca fiind una apropiată de Partidul Socialiștilor și de Partidul Șor. Această companie este cea care, în mod regulat, induce în eroare opinia publică și simpatizanții stângii referitor la adevăratele ratinguri de autoritate ale politicienilor moldoveni.

Merită atenție și instituțiile media care au propagat în mod deschis și înfocat pe moștenitorii mareșalului Antonescu. Este vorba de o listă incompletă, dar enumerăm printre aceste instituții: posturile de televiziune – NTV-Moldova și Accent-TV, publicații – AMF în Moldova și KP în Moldova și un întreg întreg șir de portaluri de internet care deservesc interesele Partidului Socialiștilor.
Pentru a fi corect, la această listă de mass-media ar trebui adăugat ziarul pro-unionist TIMPUL, cunoscut pentru apropierea lui de Vlad Plahotniuc.

Astfel, constat că Partidul Socialiștilor, ideologii săi, sociologii din dotare și mass-media apropiată acestei formațiuni politice au devenit propagandiști conștienți ai unionismului de cea mai proastă calitate.
În acest moment, socialiștii nu numai că au restricționat accesul partidelor de stânga reale în instituțiile mediatice pe care le dețin dar s-au transformat în complici la creșterea artificială a ratingului și autorității unui partid xenofob.

Online. Despre pericolul invalidării alegerilor parlamentare anticipate

(Video) Politiolog: Congresul civic atrage de partea sa pe toți cei, care sunt nemulțumiți de situația din țară

Partidul Congresul Civic a refuzat să se poziționeze într-o nișă politică fixă – dreapta sau stânga – și depune eforturi să atragă de partea sa pe toți cei care sunt nemulțumiți de situația din țară, a declarat politoșogul Igor Volnițchi pentru postul de televiziune NTV.

Volnițchi a remarcat că încă de la înființare, această formațiune politică a atras atenție asupra sa declarându-se ca un partid, nici de dreapta, nici de stânga, ci un partid care are un program electoral pentru toți cetățenii.
Expertul consideră că fondatorii acestei formațiuni politice nu au introdus în ideologia partidului elemente geopolitice ori politice. “Acest element – unul extrem de interesant – al lipsei de nișă politică ori geopolitică face partidul atractiv pentru toți cei care sunt nemulțumiți de evoluția situației din țară ”, a declarat Volnițchi.

În același timp, politologul a spus că așteaptă cu mult interes să vadă rezultatul pe care această formațiune politică îl va obține la alegerile parlamentare. “ Aștept cu interes rezultatul electoral al Congresului Civic, mai ales că desfășoară o campanile electorală activă în mai multe refgiune ale țării”, a subliniat Volnițchi.

Încă de la începutul activității sale, Congresul Civic s-a declarat pentru încetarea speculațiilor geopolitice și împărțirii societății pe în baza principiilor etnice, lingvistice ori de altă natură, deoarece situația statului moldovean este precară, ajungând în stare critică, și există un risc major de distrugere a statului în toată complexitatea lu

Pentru evitarea prăbușirii statului moldovean Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic a elaborat un plan care cuprinde cinci modernizări. Planul este unul cuprinzător pentru restabilirea funcționării statului moldovenesc, care prevede decriminalizarea sistemului politic; consolidarea justiției sociale ca bază pentru dezvoltarea țării; eliminarea corupției economice și a schemelor mafiote, retehnologizarea industriei și adaptarea la piața economică mondială; prioritatea dezvoltării științei prin restaurarea Academiei de Științe și stimularea sistemului de învățământ la toate nivelurile în cooperare cu parteneri străini; implementarea „revoluției verzi”, prin rezolvarea problemelor ecologice de termen lung, accesul oamenilor la apă potabilă și garantarea unui mediu de viață favorabil; stabilitatea regională prin abandonarea logicii confruntării, consolidarea neutralității și contribuția la stabilitatea pe termen lung în sud-estul Europei.

6 iunie. Congresului civic desfășoară acțiuni electorale în toate localitățile din Republica Moldova

Chișinău

Raionul Drochia

Briceni

Gagauzia

Raionul Edineț 

 Glodeni

Criuleni

Ocnița

Chișinău

Gagauzia

Chișinău

Bălți

„Congresul civic” se deosebește de alte partide pentru că reprezintă întregul popor, nu doar simpatizanții săi

Viitoarea fracțiune a Partidului Acțiunii Comune – Congresului Civic din Parlament va reprezenta toți cetățenii țării, nu doar pe cei care au votat acest partid. O promisiune în acest sens a fost făcută de către Mark Tkaciuk, membru al comitetului executiv politic al acestui partid, la postul de televiziune NTS.

Tkaciuk a remarcat că specificul situației din Moldova este de așa natură încât în acest moment cetățenii moldoveni sunt obligați să se unească în fața acelorași probleme existente în fiecare regiune și cu care se confruntă fiecare dintre ei, probleme care cu au cunoscut rezolvare timp de trei decenii:
„Și în Găgăuzia, și în Briceni, și în Dondușeni, și în Taraclia, există aceleași probleme – sunt din ce în ce mai puțini oameni, există din ce în ce mai puține locuri de muncă, în aer este din ce în ce mai multă dioxină, nu există acces la apă potabilă iar curentul electric trebuie plătit în fiecare lună altfel va fi oprit. Noi venim în fața cetățenilor să aducem soluții la aceste probleme. Și spunem că fie vom rezolva aceste probleme, fie țara va dispărea. Și nu mințim, cu siguranță va fi așa. Iar cetățenii se opersc și ne ascultă”, a spus Tkaciuk.

Explicând diferența dintre Congresul civic și alți concurenți electorali, Tkachuk a subliniat că „mergem în parlament și spunem că, atunci când intrăm acolo, vom deveni un partid care va oferi acces la platforma parlamentară pentru majoritatea cetățenilor moldoveni. Majorității cetățenilor și nu numai alegătorilor lor! Tuturor! Și celor care au votat pentru alte partide, care s-au speriat de tancuri, de homosexuali ori de alte povești „.

Tkaciuk consideră că. în aceste condiții, fiecare alegător trebuie să ia o decizie pentru el însuși – votează pentru trecut sau pentru viitor, votează pentru cei care au rămas în trecut sau votează pentru cei care privesc în viitor și îl înțeleg:
„Dacă vrei ca votul tău să conteze, și să nu dispară, dacă te interesează viitorul, atunci votează pentru viitor. Votează pentru cei care înțeleg cum va fi acest viitor, votează pentru cei care poartă responsabilitatea pentru fiecare cuvânt rostit, pentru cei care, prin exemplul lor personal, au arătat că nu sunt de vânzare, nu pot fi cumpărați, și servesc exclusiv doar interesului cetățenilor. Și vorbesc acum despre o listă de 101 persoane din Congresul Civic „, a declarat Tkaciuc.

Partidul Acțiunii Comune Congresul Civic participă la alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie cu un plan de cinci modernizări pentru restabilirea funcționării statului moldovenesc, care prevede decriminalizarea sistemului politic; consolidarea justiției sociale ca bază pentru dezvoltarea țării; eliminarea corupției economice și a schemelor mafiote, retehnologizarea industriei și adaptarea la piața economică mondială; prioritatea dezvoltării științei prin restaurarea Academiei de Științe și stimularea sistemului de învățământ la toate nivelurile în cooperare cu parteneri străini; implementarea „revoluției verzi”, prin rezolvarea problemelor ecologice de termen lung, accesul oamenilor la apă potabilă și garantarea unui mediu de viață favorabil; stabilitatea regională prin abandonarea logicii confruntării, consolidarea neutralității și contribuția la stabilitatea pe termen lung în sud-estul Europei.

(Foto) Vom bate la ușa fiecăruia

Activiștii partidului Congresului Civic desfășoară acțiuni electorale în toate localitățile din Republica Moldova.

Doctorul în istorie Mark Tkaciuk și alți candidați la funcția de deputat participă la distribuirea ziarelor în localități. Aceștia combină acțiunea de difuzare a materialelor electorale cu discuții despre principalele probleme cu care se confruntă statul moldovean. Făcând trimitere la acest aspect, Tkaciuk a notat pe rețelele de socializare că doar „Candidații poporului sunt împreună cu poporul!”

„Plimbările pre-electorale” se desfășoară atât în nordul țării, cât și în regiunile centrale și de sud. Activiștii Congresului Civic, înarmați cu ziarul în care este prezentat programul partidului „Cinci modernizări pentru Moldova”, discută cu alegătorii despre rezolvarea cât mai rapidă și mai urgentă și în mod eficient a multiplelor probleme cu care se confruntă statul moldovean.
Interesul real al cetățenilor față de programul propus de Congresul Civic se observă prin rapiditatea cu care stocul de ziare este distribuit. „Congresul este luat! Într-o mână – în două limbi! „, a remarcat Tkaciuk.

Congresul Civic este singura formațiune politică care a intrat în alegerile parlamentare abordând în alt mod campania electorală: prezintă un program de schimbări fundamentale în societate și nu promisiuni.
Este vorba de cinci modernizări care pot opri și schimba spre bine procesele distructive din țară:

  • avem cea mai mare mortalitate infantilă din Europa și rate exorbitante de cancer și tuberculoză;
  • majoritatea absolută a cetățenilor care locuiesc în afara Chișinăului își obțin existența în condiții de sărăcie extremă, medievală, când venitul este de-abia suficient pentru a se hrăni;
  • avem cele mai inaccesibile prețuri pentru resursele energetice, care nu permit dezvoltarea economiei, a sectorului agricol și a tehnologiilor moderne;
  • sistemul nostru de învățământ alunecă la nivelul școlilor parohiale, iar știința pur și simplu dispare;
  • pandemia a arătat că Moldova nu este un stat în sensul clasic al cuvântului. Cetățenii care plătesc impozite la bugetul de stat de mulți ani nu au primit niciun sprijin. Statul, în cel mai dificil moment, și-a retras sprijinul pentru cetățeni.

Linia de finiș către care se îndreaptă Moldova este aproape și nu este una care să bucure – conform tuturor previziunilor în anul 2025 va avea loc un colaps economic și falimentul sistemului social existent.
Planul celor cinci modernizări elaborat de „Congresul civil” este un plan cuprinzător pentru restabilirea funcționării statului moldovenesc, care prevede decriminalizarea sistemului politic; consolidarea justiției sociale ca bază pentru dezvoltarea țării; eliminarea corupției economice și a schemelor mafiote, retehnologizarea industriei și adaptarea la piața economică mondială; prioritatea dezvoltării științei prin restaurarea Academiei de Științe și stimularea sistemului de învățământ la toate nivelurile în cooperare cu parteneri străini; implementarea „revoluției verzi”, prin rezolvarea problemelor ecologice de termen lung, accesul oamenilor la apă potabilă și garantarea unui mediu de viață favorabil; stabilitatea regională prin abandonarea logicii confruntării, consolidarea neutralității și contribuția la stabilitatea pe termen lung în sud-estul Europei.

Reamintim că în buletinul de vot pentru alegerile parlamentare anticipate, Partidul Acțiunii Comune Congresului Civic este clasat la poziția numărul doi.

Candidat la funcția de deputat Ana-Maria Paunescu: Congresul Civic este partidul care se axează pe valoarea umană și puterea lui de a schimba lucrurile spre bine

Paunescu Ana-Maria, candidat la funcția de deputat din partea Partidului Acțiunii Comune „Congresul Civic” 23 de ani, absolventa a Universității Tehnice din Moldova, membra Asociației Gospodăriilor Țărănești din Moldova: 

„Schimbarea începe de la noi, suntem generația care poate oferi Moldovei stabilitate și prosperitate, nu doar prin cuvinte dar și prin fapte. Timp de zeci de ani țara a îngenunchiat în fața sărăcii, a corupției, a persoanelor cu interese meschine și inacțiuni. În tot acest timp satele si orașele au rămas fără locuitori. Școlile, grădinițele, spitalele au rămas fără specialiști, copiii și bătrânii în grija nimănui, a crescut numărul abuzurilor, violurilor și omorurilor în rândul copiilor și adolescenților, a furturilor și consumului de droguri. Oamenii își pierd speranța într-un viitor luminos acasă. 

Avem una dintre cele mai frumoase țări din lume, țara de care se îndrăgostesc turiștii atunci când o vizitează, țara de dorul căreia plâng cei care emigrează, în Moldova fiecare se simte acasă datorită omului de aici,   a naturii și a firei moldoveanului de a fi. Cu fiecare an însă încetul cu încetul Moldova își pierde din farmec, cu fiecare om care emigrează Moldova pierde nu doar un bun cetățean dar și un bun specialist își știrbește din viitor. 

Școlile în care mai ieri învățau 500 de copii azi abia de numără 70, acest fapt ne face să ne întrebăm pe cei rămași acasă unde va ajunge țara noastră peste 20 de ani dacă vom continua in același ritm?

Ce va fi cu Moldova și cu cei rămași acasă? Ce va fi cu sistemul medical, sistemul învățământului? Ce va fi cu situația demografică? Toate acestea întrebări împreună cu dorința de a contribui la îmbunătățirea lucrurilor în Moldova au servit drept imbold în decizia mea de a candida la funcția de deputat din partea Congresului Civic.

De ce anume Congresul Civic si nu alt partid politic. Dea lungul anilor oamenii sau împărțit în tabere politice fiecare al doilea om are un favorit politic, fiecare al treilea știe totul despre politică. Fiecare partid politic vrea să facă schimbări până ajunge la guvernare, după dorințele se atrofiază pe câțiva ani și se trezesc în momentul când începe iarăși goana după alegători.

Congresul Civic este unicul partid politic care pune valoare pe om și puterea de a schimba lucrurile spre bine împreună, unicul partid în care deciziile se iau în comun și vocea fiecăruia este auzită, partidul care crede și vrea să ofere un viitor luminos pentru fiecare din noi acasă în Moldova”.