Tatiana Bujnița-Tricolici: „Problemele țării sunt încee care au uitat ce înseamnă dragostea de țară, dar au învățat să o vândă”

Republica Moldova s-a dovedit în situația când ocupanții fotoliilor din Parlament și Guvern au uitat ce înseamnă să-ți iubești Patria. Despre aceasta, la marșul „Calea Dreptății”, organizat de Congreul Civic în Chișinău, a declarat scriitoarea și pictorița Tatiana Bujnița-Tricolici.

„Eu sunt mamă, sunt una din sute și mii de femei ale Moldovei, puternice și deștepte care știu ce vor pentru viitorul copiilor lor”, a spusea, menționând că, însituațiaactuală, când la putere se află persoane corupte, nu poți avea încredere în ziua de mâine.

Chiar și așa, a adăugat Tatiana Tricolici, majoritatea cetățenilor din Moldova consideră că „țara nu se vinde, nu se vând prietenii, dragostea sau viitorul”:

„Dacă noi vrem să ne păstrăm conștiința și onoarea și nu vrem să ne vindem demnitatea și dragostea față de țară, atunci problema nu e în mine sau în voi, problema e în cei care stau în Parlament și în Guvern. Ei sunt cei care au uitat ce înseamnă dragostea de țară, dar au învățat să o vândă. Timpul lor a trecut! Ei sunt trecutul! Viitorul e al oamenilor care nu pot fi cumpărați! Ajunge, cât v-ați împăcat cu gândul că totul în Moldova e pierdut iremediabil. Pentru că – spernța nu se vinde!”

Marșul „Congresului Civic” – „Calea Dreptății” a adunat mii de oameni care au solicitat alegerea la scrutinul parlamentar anticipat din 11 iulie a unor oameni cu demnitate, onești și responsabili, capabili să scoată Moldova din criza prelungită în ultimii ani și care nu vor ceda în fața presiunilor hoților și corupților. Actul de bază pentru renașterea Moldovei propus de Congresul Civic este „Planul celor cinci modernizări” – un proiect complex pentru relansarea instituțiilor publice, asigurarea stabilității și progresului social-economic, susținerea eficientă și cuprinzătoare a populației, relansarea științei, medicinei, educației, majorarea veniturilor bugetare cu un miliard de euro în decurs de câteva luni din contul eradicării schemelor corupționale etc.

Todua: Doar Congresul Civic poate reuni întreaga țară

Doar Partidul Acțiunii Comune „Congresul Civic” are o viziune și înțelege cum poate fi unită Republica Moldova, să depășească neînțelegerile între etnii, să învingă corupția și să readucă țara pe calea dezvoltării și procreării. Despre aceasta a declarat politologul, istoricianul și publicistul Zurab Todua în cadrul marșului „Calea Dreptății”, organizat de „Congresul Civic”.

Potrivit lui neînțelegerile în Moldova sunt artificiale, întrucât, în primul rând, acestea convin celor care au venituri din scheme de furt, corupționale, fără a da societății posibilitatea de a se consolida pentru a se opune acestor scheme:

„30 de ani Moldova este împărțită după etnii, hotare, 30 de ani Moldova este dezbinată pentru că asta convine politicienilor. Pentru că, doar în așa situație ei se pot îmbogăți”.

Congresul Civic are drept scopuri de bază unirea țării pe calea echității și progresului, restaurării controlului social asupra puterii și crearea condițiilor în care la conducerea statului să poată participa orice cetățean. Intrarea Congresului Civic în Parlament ar înemna că, pentru prima dată majoritatea cetățenilor vor obține accesul la tribuna organului legislativ, iar puterea va fi sub controlul poporului.

„Va veni timpul și vom desfășura în Piața Marii Adunări Naționale un forum grandios, un Congres Civic adevărat, în care vom uni toată Moldova. Este în puterile noastre, iar noi o vom face! Avem de ales – Congresul Civic!”, a declarat candidatul la funcția de deputat.

Marșul „Congresului Civic” – „Calea Dreptății” a adunat mii de oameni care au solicitat alegerea la scrutinul parlamentar anticipat din 11 iulie a unor oameni cu demnitate, onești și responsabili, capabili să scoată Moldova din criza prelungită în ultimii ani și care nu vor ceda în fața presiunilor hoților și corupților. Actul de bază pentru renașterea Moldovei propus de Congresul Civic este „Planul celor cinci modernizări” – un proiect complex pentru relansarea instituțiilor publice, asigurarea stabilității și progresului social-economic, susținerea eficientă și cuprinzătoare a populației, relansarea științei, medicinei, educației, majorarea veniturilor bugetare cu un miliard de euro în decurs de câteva luni din contul eradicării schemelor corupționale etc.

(Video) Andrei Antonov: Până la Congresul Civic, nici măcar nu s-au făcut tentative de a salva Moldova

Politicienii moldoveni, care au guvernat țara în ultimile zeci de ani, nici măcar nu au făcut tentative de a salva Moldova și a o scoate din criză. Despre aceasta, în cadrul marșului „Calea Dreptății” a declarat istoricianul și pedagogul Andrei Antonov.

La marșul celor incoruptibili, potrivit lui, a venit pentru că „nu mi-e indiferent ce va fi cu țara noastră, cu educația, cu cei mai tineri cetățeni ai țării”.

„Pentru a salva Moldova, trebuie un plan, iar el este deja pregătit de Congresul Civic.

„Planul celor cinci modernizări” înseamnă investiții de stat în domeniul educației, deschiderea în Moldova a filialelor unor universități cu renume, invitarea unor specialiști străini pentru creșterea calificării cadrelor de la noi, un venit de bază asigurat, care se acumulează pentru fiecare de la naștere până la vârsta de 18 ani. Este baza grație căreia tinerii pot să rămână acasă”, a menționat candidatul la funcția de deputat.

Până acum, a adăugat Antonov, cei care au guvernat Moldova n-au făcut altceva decât să vândă țara și poporul, iar astăzi „sunt gata să vândă tot ce ne-a mai rămas – întreprinderile, pământurile și pădurile, până și propria cinste”. „Astăzi ei vor să ne vândă și pe noi”.

În rezultatul politicilor implementate în ultimii ani în țară este o insuficiență de studenți, iar drept soluție pentru această problemă, autoritățile au decis să închidă școlile și universitățile.

„Ei nici măcar nu încearcă să salveze Moldova, s-au împăcat că Moldova moare. Iar eu vă declar că viitorul nostru nu se vinde!”, a subliniat candidatul la funcția de deputat.

Marșul „Congresului Civic” – „Calea Dreptății” a adunat mii de oameni care au solicitat alegerea la scrutinul parlamentar anticipat din 11 iulie a unor oameni cu demnitate, onești și responsabili, capabili să scoată Moldova din criza prelungită în ultimii ani și care nu vor ceda în fața presiunilor hoților și corupților.

Actul de bază pentru renașterea Moldovei propus de Congresul Civic este „Planul celor cinci modernizări” – un proiect complex pentru relansarea instituțiilor publice, asigurarea stabilității și progresului social-economic, susținerea eficientă și cuprinzătoare a populației, relansarea științei, medicinei, educației, majorarea veniturilor bugetare cu un miliard de euro în decurs de câteva luni din contul eradicării schemelor corupționale etc.

Mii de cetățeni incoruptibili au ieșit la marșul „Congresului Civic” – „Calea Dreptății” din Chișinău

Sâmbătă, 3 iulie, Partidul Acțiunii Comune „Congresul Civic” a desfășurat o amplă acțiune publică în Chișinău – Marșul celor incoruptibili „Calea Dreptății”. Acțiunii s-au alăturat mii de aomeni din Capitală și raioanele țării, îngrijorați că hoții și corupții iarăși candidează pentru un loc în Parlament. Asta chiar dacă majoritatea din ei au avut deja șansa de a demonstra că le pasă de dezvoltatea Moldovei și un nivel decent de trai, dar nu au făcut-o. Dimpotrivă, au demonstrat că, sunt gata să „cumpere” rezultatul necesar la alegeri, doar să-și păstreze poziția privilegiată.

În cadrul marșului care s-a desfășurat în partea centrală a orașului, participanții au evoluat de pe o scenă improvizată în remorca unei camionete cu declarații în care au subliniat cât de important este ca în Parlament să ajungă deputați care nu se vând și au responsabilitate față de țară. Mark Tkaciuk, membrul comitetului politic executiv al „Congresului Civic” a declarat că „astăzi căile s-au împărțit între politicienii corupți și cei care nu face comerț cu ceea ce are mai sfânt – cinstea și convingerile”:

„Dacă vor câștiga cei incoruptibili – înseamnă că vor putea apăra ceea ce avem mai scump: cetățenii și drepturile lor. Dacă vor învinge cei incoruptibili – înseamnă că vom avea tehnologii moderne, școli, spitale, muzee și biblioteci. Dacă vor câștiga cei incoruptibili – înseamnă că vom avea lege și dreptate. Înseamnă că va apărea o țară care nu se vinde. Altfel nu poate fi. Altfel deja a fost. Ajunge! Nu mai cedăm! Noi nu vom capitula. Pentru că noi nu ne vindem!”.

Lozinca informală a marșului – „Suntem 1,5 oameni”, a răsunat drept un răspuns oferit lui Vladimir Voronin, cu privire la numărul de membri și susținători ai „Congresului Civic”. „Acolo sunt 1,5 oameni și un ginecolog”, a spus fostul președinte moldovean în cadrul unei emisiuni televizate.

Ala Reajeva, doctor în științe medicale, medic și candidat la funcția de deputat, care a mers benevol să lupte cu pandemia COVID-19, a spus că anume ea e acel „ginecolog care nu merită atenție”, despre care spunea Voronin.

„În pandemie autoritățile noastre au stat de o parte. Le mulțumim pacienților care ne-au susținut cu cuvintele lor. Statul nostru trebuie să se întoarcă cu fața către popor, să atragă atenția la problemele din domeniul ocrotirii sănătății, educației, științei. Avem o sumedenie de probleme, dar vreau să declar că votul nostru nu se vinde”.

Congresul Civic pledează pentru consolidarea puterii civice împotiva elitelor corupte, care au prădat țara storcând-o anual de circa un miliard de euro, în loc ca acesta să ajungă în bugetul țării. Despre aceasta a declarat primul candidat în lista Congresului Civic la alegerile parlamentare, Iurie Muntean.

„Moldova aparține unei grupări de ocupanți – judecători, procurori, polițiști, autori ai diverselor scheme. Dar noi suntem o națiune civică unită și unică. Suntem o țară unică și unită – fără o majoritate națională titulară, fără minorități ale unor etnii netitulare. Noi suntem o națiune civică unită și noi nu vindem Moldova”.

Ana-Maria Păunescu, originară din Soroca s-a adresat din numele tinerilor către mulțime, atrăgând atenția că doar inechitatea și corupția din țară impune tinerii să părăsească Moldova și doar Congresul Civic își pune drept sarcină să stopeze acest proces, să pedepsească hoții și să întoarcă în țară viața și bunăstarea:

„Noi vrem să trăim în Moldova, dar vrem o altă Moldovă! Vrem o țară a posibilităților egale pentru toți. O țară în care toți să putem face ceea ce ne place și să obținem rezultate, indiferent de domeniul ales. O țară adevărată, care există pentru toți cetățenii săi, nu doar pentru o castă de politicieni și copiii lor care circulă prin Chișinău cu BMW-ul părinților. Eu iubesc Moldova și vreau să trăiesc aici. Iată de ce, votul meu, viața mea – toate acestea nu se vând! Tinerii nu se vând!

„Congresul Civic” declară că nu va renunța la lupta pentru dreptate și dezboltare, pentru dezrădăcinarea totală a corupției, pentru restaurarea păcii interetnice stabile și egalității, pentru crearea unui stat social în care să nu existe frica pentru ziua de mâine.

Tkaciuk: Dacă or învinge cei incoruptibili – înseamnă că avem o țară care nu se vinde

„Căile noastre s-au despărțit între Patria vândută, politicieni corupți și cei care nu face comerț cu ceea ce are mai scump – cinstea și convingerile”, a declarat la marșul „Calea Dreptății” Mark Tkaciuk.

„Dacă vor câștiga cei incoruptibili – înseamnă că vor putea apăra ceea ce avem mai scump: cetățenii și drepturile lor. Dacă vor învinge cei incoruptibili – înseamnă că vom avea tehnologii moderne, școli, spitale, muzee și biblioteci. Dacă vor câștiga cei incoruptibili – înseamnă că vom avea lege și dreptate. Înseamnă că va apărea o țară care nu se vinde. Altfel nu poate fi. Altfel deja a fost. Ajunge! Nu mai cedăm! Noi nu vom capitula. Pentru că noi nu ne vindem!”, a conchis Tkaciuk.

Sâmbătă, 3 iulie, Congresul Civic a desfășurat o acțiune de amploare numită generic „Calea Dreptății”, pentru a demonstra că „în această țară sunt oameni care cred în valorile adevărate – dreptate, sinceritate, dragoste și procreare, valori care nu se vând”.

Anterior, Mark Tkaciuk a îndemnat cetățenii Moldovei să nu-i mai compătimească și să nu le facă jocul reprezentanților formațiunilor parlamentare, care contribuie la sărăcirea poporului. Potrivit lui, deputații sunt rupți de realitate și nu cunosc cum trăiesc oamenii simpli.

Vrem să trăim în Moldova, dar VREM O ALTĂ MOLDOVĂ!

Ana-Maria Păunescu:

„Am venit pentru că vrem să trăim în Moldova, dar VREM O ALTĂ MOLDOVĂ! Vrem o țară a posibilităților egale pentru toți. O țară în care toți să putem face ceea ce ne place și să obținem rezultate, indiferent de domeniul ales. O țară adevărată, care există pentru toți cetățenii săi, nu doar pentru o castă de politicieni și copiii lor care circulă prin Chișinău cu BMW-ul părinților.Eu iubesc Moldova și vreau să trăiesc aici. Iată de ce, votul meu, viața mea, biografia mea de azi și de mâine – toate acestea NU SE VÂND! Tinerii nu se vând!”

Un expert rus consideră că electoratul dezamăgit în Dodon se va alătura Congresului Civic

Directorul Fondului rus de politică progresivă, Oleg Bodnarenco, consideră că dezamăgirea alegătorilor în partidul lui Igor Dodon a ajuns la cote maxime, iar electoratul de stânga al Moldovei va trece de partea Congresului Civic. Despre aceasta el a declarat într-un comentariu pentru ziarul „Izvestia”.

„Dacă e să judecăm după senzații, pot să spun că, înainte de toate, desigur, campania electorală nu e deloc pe placul lui [Igor] Dodon, și îi convine, mai degrabă, Maiei Sandu. Dodon a pierdut inițiativa – asta e cel mai periculos ce poate să se întâmple cu un politician”, a spus expertul.

Bodnarenco a menționat că o parte a electoratului dezamăgit în Dodon, va pleca spre Congresul Civic, întrucât socialiștii pur și simplu nu sunt capabili să depășească partidul Maiei Sandu, iar PSRM „cel mai probabil va lua mai puțin decât a avut”. „Acea majoritate minimă relativă, pe care au avut-o, va fi pierdută”.

Expertul a presupus că din formațiunile care au o atitudine loială față de Rusia, în condițiile actuale, anume Congresul Civic poate obține un rezultat bun la alegerile parlamentare anticipate.

Partidul Acțiunii Comune „Congresul Civic” a declarat la începutul cursei electorale că refuză la împărțirea, înrădăcinată printre formațiunile politice, a electoratului în grupuri, etnii sau alte categorii, precum și că nu vede sensul implicării țării în bătălii geopolitice interminabile și inutile, în condițiile în care, în interiorul țării, nu sunt rezolvate așa fenomene rușinoase pentru secolul XXI cum ar fi accesul redus al populației la apă potabilă și canalizare, depopularea în ritm alert, pensii care nu depășesc minimul de existență și așa mai departe. În domeniul politicii externe, Congresul Civic a propus o formulă mult mai eficientă, conform căreia, Moldova este învecinată doar cu prieteni și nu are dușmani, iar anume din acest motiv, Chișinăul trebuie să învețe să prietenească cu toți.

Programul „Cinci modernizări pentru Moldova”, prezentat de Partidul Acțiunii Comune prevede faptul că, de rezultatele pozitive obținute în urma implementării acestuia, vor beneficia absolut toți cetățenii țării, indiferent de viziunile politice sau de altă natură.

Tkaciuk: Alegerile au loc de parcă am fi în Cipru, nu într-o Moldovă pe moarte

Alegerile în Moldova se desfășoară de parcă am locuit nu într-o țară pe moarte, ci în Daneamrca. Sau în Cipru: o ușoară briză mediterană, am prins un peștișor minunat, un pahar de vin sec și o minunată priveliște spre mare. Despre aceasta a declarat în cadrul unui interviu pentru portalul bălțean NordNews Mark Tkaciuk, candidat la funcția de deputat din partea Congresului Civic.

Potrivit lui, pentru Moldova, alegerile reprezintă un moment de cotitură, iar asta pentru că este vorba de o țară căreia i-a rămas foarte puțin timp de existență.

„Alegerile trebuie să fie un concurs de idei, un concurs al propunerilor constructive pentru salvarea sitauției”, este convins Tkaciuk.

În realitate, potrivit lui, discuțiile au loc la cel mai scăzut nivel – „se discută culoarea lenjeriei oponenților”. „Participanții campaniei vorbesc despre casele oponentului, se stropesc cu verde de brilian, organizează provocări în Zona de Securitate a conflictului transnistrea – ce-i drept, slavă domnului, provocări false.

Nici pe jurnaliști nu-i interesează ce se întâmplă, într-adevăr, cu țara, nici pe participanții campaniei”, a subliniat Tkaciuk.

„Congresul” cheamă cetățenii onești la Calea Dreptății

Clanurile au împărțit alegătorii încă până la alegeri. „Congresul” cheamă cetățenii onești la Calea Dreptății. Sâmbătă, 10:30, ne adunăm în fața Circului.

Cu ocazia împlinirii a 100 de ani ai Partidului Comunist din China

Partidul Acțiunii Comune „Congresul Civic” felicită cordial comuniștii chinezi cu ocazie jubiliară – 100 de ani de la fondarea formațiunii politice care, rupând cătușele care încarcerase țara, depășind conflictele și războaiele interne, a transformat Republica Populară Chineză într-un stat al secolului XXI, unul din liderii mondiali în domeniul economic, științific, inovativ și a dezvoltării sociale.

Astăzi China este un exemplu elocvent că un stat puternic este, în primul rând, un stat care are grijă de cetățenii săi. Este un stat în care echitatea socială nu este o lozincă sau vorbă goală, ci unul dintre pilonii dezvoltării constante.

Comuniștii chinezi au trecut prin multe încercări, dar realitatea de astăzi demonstrează că, deși au străbătut un drum complicat, direcția a fost cea corectă. China, despre care înacă acum 20 de ani existau dubii cu privire la procesele care au lor acolo, este astăzi un lider incontestabil și un exemplu pentru zeci de țări ale lumii.

Puține țări din lume, care și-au pus scopul de a scoate poporul din sărăcie, au ajuns să realizeze acest deziderat într-un termen atât de scurt, asigurând creșterea nivelului vieții pentru milioane de oameni. Există puține partide care să desfășoare consecutiv și principial politici privind creșterea permanentă a bunăstării societății, dezvoltării științei și culturii, exploarării cosmosului, fortificându-și pozițiile pe arena internațională. Iar asta, în mare parte, pentru că investițiile în dezvoltarea umană pentru comuniștii chinezi nu sunt considerate drept cheltuieli.

Astăzi China a prezentat lumii nu doar economia sa avansată, dar și o viziune modernă a dezvoltării globale și relațiilor internaționale. Această viziune și-a găsit reflectarea în ideea Comunității destinului comun al omenirii, în ideea unirii oamenilor și țărilor din toată lumea în fața pericolelor pentru securitatea alimentară, epuizarea resurselor naturale, schimbărilor climaterice și criminalității internaționale. Ideea Comunității destinului comun al omenirii cere renunțarea la războaie și la politica puterii în relațiile internaționale și prezintă o nouă etapă în înțelegerea civilizației moderne.

Indubitabil, în lumea multipolară de astăzi, China reprezintă unul din polii de dezvoltare, energia cinetică a căruia este asigurată de Partidul Comunist.

Felicitări cu ocazia acestei zile jubiliare, tovarăși!

(Video) Muntean: Socialiștii trebuie trași la răspundere pentru coaliția lor cu Plahotniuc

Situația actuală în Moldova este rezultatul guvernării de ani de zile, parte a căreia, într-un fel sau altul, a fost și Partidul Socialiștilor, care trebuie să-și asume responsabilitatea pentru asta. Despre aceasta a declarat în cadrul unei runde de dezbateri la postul public de televiziune Moldova 1 membrul comitetului executiv politic al Congresului Civic Iurie Muntean.

În cadrul discuției cu Vlad Batrâncea, Muntean l-a îndemnat să nu inducă lumea în eroare în legătură cu situația din țară insinuând lipsa de responsabilitate a PSRM față de criza complicată în care se află astăzi Moldova:

„Domnul Batrâncea induce în eroare stimații concetățeni deoarece el reprezintă Partidul Socialiștilor care a avut majoritatea timp de patru ani. Din 2016 până în 2019 – cu democrații, din iunie 2019 până în noiembrie 2019 – cu Blocul ACUM, din noiembrie 2019 până acum – cu democrații și Șor”.

Adresându-se către PSRM, Muntean a subliniat că „ați avut majoritatea timp de patru ani și au avut suficient timp pentru a implementa lucrurile pe care le propun acum în platou”. Nu a fost de acord nici cu versiune că socialiștii în toată această perioadă s-ar fi aflat în opoziție.

„Ați fost în alianță cu Plahotniuc până în iunie 2019. Toată țara cunoaște acest lucru. Vă rog să fiți atent la cuvintele pe care le rostiți pentru că în fiecare casă din Moldova oamenii care privesc știu foarte bine cum a fost și cum este”.

Socialiștii, a adăugat Muntean, s-au supus voinței lui Plahotniuc, fiind parteneri inferiori ai oligarhului, iar asemenea stare a lucrurilor le-a convenit. De aceea, a subliniat candidatul Congresului Civic, pentru Partidul Acțiunii Comune, PSRM la fel ca și PAS sunt oponenți în aceeași măsură.

Socialiștii împreună cu Plahotniuc au efectuat un șir de modificări legislative, printre care și aprobarea sistemului mixt al alegerilor, în urma desfășurării cărora plecarea oligarhului de la putere a fost posibilă doar grație eforturilor comune ale diplomaților din Rusia, SUA și UE. Ulterior, după ce Plahotniuc a părăsit formal rândurile formațiunii, socialiștii au format o coaliție cu democrații pentru demiterea Guvernului Sandu și au început refacerea globală a activelor în țară, inclusiv prin înaintarea persoanelor loiale lor în sistemul judecătoresc, fapt ce a trezit critici dure din partea Consiliului Europei. După cearta cu democrații și câștigarea alegerilor prezidențiale de către Maia Sandu, PSRM a format o majoritate parlamentară cu Partidul „Șor” și și-a înaintat propriul guvern, chiar dacă în timpul campaniei electorale Igor Dodon declara că, dacă va rămâne președinte, nici într-un caz nu va accepta candidatura la funcția de premier înaintată de formațiunea fostului primar de Orhei.

Alegerile vor fi o surpriză pentru toți acești stăpâni ai vieții

Unul din liderii Congresului Civic, candidatul la funcția de deputat Mark Tkaciuk a vorbit în cadrul unui interviu pentru eNews despre șansele formațiunii politice de a ajunge în Parlament, dar și despre marșul celor incoruptibili „Calea Dreptății”, care va avea loc sâmbătă, 3 iulie.

  • Prima întrebare: Congresul Civic va ajunge în Parlament?
  • Șansele sunt enorme. Totul depinde de noi și capacitățile noastre.

Știți, câți oameni există acum care zic despre noi – „da, sunt băieți buni, păcat că nu vor ajunge în Parlament”? – Iată astfel de persoane, conform sondajelor, constituie cam 17%.

Întrebarea este dacă vom putea fi mai convingători pentru acești oameni, decât așa-numiții politologi care apar seară de seară la ecrane? Vom putea astupa găurile prin care susținătorii noștri „se strecoară” spre alte formațiuni sau se vor alătura categoriei „indecișilor”? Vom putea oare să adunăm aceste picături de aur ale alegătorilor noștri? – Este o întrebare serioasă pentru următoarele zece zile.

  • A doua întrebare: De ce Congresul Civic a lansat un atac împotriva formațiunii Maiei Sandu? Ori, lupta voastră de bază pentru alegători trebuie să fie cu Blocul Comuniștilor și Socialiștilor?
  • Dar de ce să luptăm cu blocul lor? Ei se luptă de minune și unii cu alții. Cât ține de alegătorii Blocului, atunci noi nu doar că îi compătimim cu sinceritate. Noi propunem o soluție anume pentru ei – cei care s-au împăcat deja cu înfrângerea lor socială și politică, cei pe care puterea și statul demult deja i-au exclus din lista celor vii și neajutorați.

Dar mai este o chestie, acești oameni nu doar că sunt foarte sensibili, ei, în marea lor parte, mai sunt și dependenți. Dependenți de voința șefilor locali – primari, liderii gospodăriilor agricole, „mafia” locală, deprinsă să șantajeze fără frică categoria celor mai neajutorați alegători. În loc de cuvinte de speranță, socialiștii pur și simplu îi încarcă și-i duc pe la întâlnirile lor, unde desfășoară sesiuni de înspăimântare colectivă. Îi sperie cu PAS și cu Maia Sandu.

În loc să invite PAS-ul la dezbateri publice naționale și a arăta cât de îngustă este mintea oponenților lor, socialiștii pur și simplu se numesc urât unii pe ceilalți. Și se mai prostesc într-atât, încât nu fac altceva decât să crească numărul susținătorilor PAS. De ce să inventezi despre PAS tot felul de prostii debile, atunci când adevărul despre PAS este și mai groaznic?

Se pare că socialiștii au și capitulat deja în fața PAS. S-au împăcat cu înfrângerea. Dodon, din câte se cunoaște, a cerut negocieri cu PAS. Atrageți atenția – nu dezbateri, nu o luptă de idei cu privire la viitorul țării, ci negocieri. Despre ce? Despre viitoarele funcții? Rușine.

Noi însă, am invitat PAS la dezbateri. Anume astfel de dezbateri – naționale, deschise. Noi le-am zis – luați, de exemplu, Planul nostru de Acțiuni și desființați-l prin argumente. Iar noi nu vom rămâne datori! Merge?

Și ce-am obținut? – Ei n-au venit pe câmpul de luptă. Și nu pe motiv că ar fi așa de mari, iar noi, deocamdată, mici și extraparlamentari. Ci din cauza că ei știu cu exactitate că vor pierge această confruntare, pentru că știu că dacă vor ajunge într-o confruntare deschisă cu noi, din tot ratingul lor vor rămâne doar pene vopsite în galben. Ei știu că noi nu le vom atribui etichete idioate – cum ar fi „agenți ai Departamentului de Stat”. Noi nu vom face altceva decât să demonstrăm că sunt niște mincinoși și needucați. Că nu au niciun plan de transformări pentru oameni și țară. Că toate visurile lor se limitează în a schimba procurorii și judecătorii străini cu procurorii și judecătorii lor. Iată și toată reforma!

Să crezi în „străinii cei buni” și să speri doar la ceea că „străinii ne vor ajuta” – arată a avanturism extrem de periculos, chiar și pentru actuala stare a lucrurilor, iar alte idei PAS cu siguranță nu are.

Tot acest val de optimism fierbinte din jurul PAS se va transforma în ruinele așteptărilor neîndreptățite nu mai târziu de jumătate de an. Trebuie să vorbim cât mai des despre asta. Nu să intrăm în transă, dar să lovim dur în oponenți cu puterea cuvântului.

Iar de asta, Congresul Civic se va expune anume despre ei. Cei care cu siguranță îi va trăda pe alegătorii activi, independenți, le va dezamăgi așteptările în privința așteptărilor unei conduceri incoruptibile.

  • Atreia întrebare. Congresul Civic a anunțat pentru sâmbătă marșul „Calea Dreptății”, care urmează să aibă loc la Chișinău. Ce scopuri urmărește Congresul Civic prin acest marș?
  • Campania electorală practic s-a oprit. Toate dezbaterile televizate au loc în jurul unor întrebări care pot fi interesante doar unor indivizi cu înclinări criminale patologice. Nicio temă cu adevărat importantă nu se discută în această campanie. Politicienii și politologii permanenți au împărțit Parlamentul. Au împărțit alegătorii. Mesajul principal transmis de acești stăpâni – vreți, nu vreți, dar veți vota așa cum vrem noi.

Nu, băieți. Așa nu merge. Oamenii nu sunt vite cu etichete pe ureche. Ei au opinii. Iar aceste opinii nu se vând. De rând cu alte valori importante. Dacă și mai suntem vii aici, este pentru că majoritatea cetățenilor au făcut totul în pofida actualilor politicieni. Au supraviețuit în pofida lor. Și-au educat copiii. Au făcut afaceri. Toate – în pofida politicienilor.

Cum ar fi încercat deputații și politicienii să arate prin propriul exemplu că toate în această țară se vând și se cumpără – de la mandat până la cinste, oamenii nu s-au lăsat totuși ademeniți. Exemplul tuturor păcatelor parlamentare cunoscute nu a fost molipsitor.

Marșul din 3 iulie este o acțiune a oamenilor care pe durata întregii lor vieți demonstrează contrariul. Că țara nu se vinde. Speranța nu se vinde! Principialitatea nu se vinde! Nu se vinde nici compasiunea, dragostea și ajutorul celor apropiați.

Nici votul la alegeri nu se vinde! Iată de ce, alegerile trebuie să fie și vor fi o surpriză pentru toți acești „stăpâni ai vieții”. La fel cum și acest marș și numărul celor care vor participa la el.

Sursa: eNews.md

(VIDEO) Cum ar crește copiii, educați urmărind ședințele Parlamentului

Mă gândesc cu groază, cum ar crește copiii dacă ar fi educați urmărind ședințele Parlamentului”, a declarat într-un interviu pentru portalul din Bălți NordNews Mark Tkaciuk, candidat la funcția de deputat și unul din fondatorii partidului „Congresul Civic”.

„Principiile despre care mi-a vorbit tata, lor nu le-ar trebui și cu siguranță niciodată nu le-ar fi utilizat în viață”, a subliniat Tkaciuk.

„Ei ar considera că se poate fura, să te vinzi în sensul politic al cuvântului. Cunoștințele și școala – nu trebuie. Eu nu văd printre acești deputați niciunul care ar fi cu carte.

Dar nici om bun nu-i bine să fii, pentru că doar un om rău, un ticălos și un om sadic poate fi hoț și corupt în una dintre cele mai sărace țări din Europa, din care, doar în acest an, au plecat 52 mii de persoane”, a conchis Tkaciuk.

Muntean: Pentru „Congres” nu există împărțirea între națiunea titulară și minorități naționale

Pentru Partidul Acțiunii Comune „Congresul Civic” nu există împărțirea populației Moldovei după naționalități și etnii, întrucât doar egalitatea tuturor cetățenilor țării având la bază principiul echității sociale va asigura țării pacea și belșugul. Despre aceasta candidatul la funcția de deputat, numărul unu în lista electorală a „Congresului” Iurie Muntean a declarat în cadrul unui comentariu pentru publicația rusă „Nezavisimaya Gazeta”.

Potrivit lui, formațiunea pledează pentru echitatea tuturor grupurilor societății: „Pentru noi nu există națiune titulară, la fel cum nu există nici minorități naționale: ucraineni, bulgari, găgăuzi, reprezentanți ai altor naționalități care au trăit pe teritoriul Moldovei sute de ani. De aceea, toți locuitorii țării sunt egali”.

După cum precizează publicația, „această poziție, probabil, a asigurat Congresului Civic o creștere a popularității. Mai ales pe fundalul pierderii acesteia de către Partidul Socialiștilor, care era considerată o formațiune de stânga și prorusă. După cum s-a adeverit însă, socialiștii au operat modificări în statutul formațiunii, declarând-o drept conservatoare”.

Pe flancul de stânga, a adăugat Iurie Muntean, s-a regăsit „un singur partid – „Congresul Civic”, întrucât comuniștii au devenit conservatori și mai devreme decât socialiștii.

Ziarul menționează și următorul fapt: „curios, dar în aceste condiții socialiștii și comuniștii nu și-au modificat denumirile partidelor. În acest caz ei și-ar fi pierdut susținătorii. Iar astfel, cetățenii veniți la vot pe 11 iulie, vor vota tradițional pentru cei de stânga – comuniști și socialiști (despre faptul că ei deja sunt conservatori, în popor nu se prea cunoaște)”.

Candidatul la funcția de deputat a mai spus că Igor Dodon, controlând o parte din pârghiile puterii, nu s-a decis să protejeze drepturile diasporei în măsură deplină și să asigure o formulă echitabilă de deschidere a secțiilor de vot peste hotarele țării. Potrivit lui, „Dodon nu a demonstrat responsabilitate și nu a obținut majorarea secțiilor de vot în Federația Rusă. Dodon nu vrea neplăceri din partea UE și SUA”.

(VIDEO) „Karl de la Clara a furat coralii…”. Tkaciuk: „Este uimitor despre ce vorbesc politicienii noștri”

„Este uimitor despre ce vorbesc, zi de zi, politicienii noștri. Este uimitor pentru orice om normal”. O opinie în acest sens a exprimat în cadrul unei apariții televizate la Drochia, Mark Tkaciuk, unul dintre fondatorii „Congresului Civic” și candidat la funcția de deputat.

„Despre ce vorbesc politicienii noștri? Moldoveanul pornește televizorul și se gândește: „Doamne, ce prostii spun ăștia?”. Ca în acea cimilitură de limbă: „Karl de la Clara a furat coralii, iar Clara de la Karl a furat clarinetul (n.ed.: adaptare din limba rusă)”. Și tot așa până la infinit! Poți să-ți sucești limba – cine de la cine a furat, ce a furat, cine și-a vândut mandatul și cu cât la vândut, de ce nu se poate găsi ceea ce s-a furat ziua în amiaza mare și de ce acei oameni mai sunt în libertate”.

Mai mult decât atât, spune Mark Tkaciuk, oamenii sunt nevoiți să asculte ceea ce deja le provoacă voma:

„De exemplu, despre faptul că trebuie implementate oarecare reforme. Fac politică de mai mulți ani, dar nici până acum nu știu ce înseamnă reforme structurale, despre ce vorbesc ei”.

Politicienii însă nu vorbesc deloc despre acele probleme care într-adevăr îi vizează pe cetățenii simpli. Ce-i drept, consideră Tkaciuk, noi nici n-avem cetățeni simpli. Toți cei care trăiesc în Moldova sunt foarte neobișnuiți.

„Toți cei care au găsit posibilități de a rămâne aici, a supraviețui și a mai face câte ceva cu mânile lor, cu capul – sunt oameni deosebiți. Pur și simplu, noi nu le cunoaștem prețul!”

Dar despre ce nu vorbesc politicienii? Asta, consideră Tkaciuk, e cel mai trist. Politicienii ignoră cele mai importante întrebări: „Este oare viață în Moldova?” și „Se mai poate schimba ceva?”.

„Ei nu vorbesc despre faptul că au rămas doar câțiva ani până atunci când numărul angajaților va fi mai mic decât cel al pensionarilor. Asta înseamnă că ne vom transforma într-un stat falimentar. Economia noastră se va destrăma în acel moment, pentru că nu va putea menține nici fondul de pensii, nici cheltuielile curente.

Toți cunosc că oamenii pleacă din Moldova. Dar nimeni nu spune câți anume și din ce categorie fac parte: pentru anul în curs, țara a fost părăsită de 52 de mii de cetățeni activi, angajați în câmpul muncii. Sunt oameni cu studii superioare, cu vârsta de peste 18 ani. Acest număr e comparabil cu populația unui oraș.

Nimeni nu spune despre faptul că una dintre cele mai grele încercări, pandemia de COVID-19, am depășit-o nu grație conducerii țării, ci grație organizării neînfricate a oamenilor.

Nu vorbesc politicienii nici despre faptul că Moldova este pe primul lor în Europa după numărul de îmbolnăviri cu tuberculoză – o maladie demult uitată de țările civilizate.

La fel, suntem pe primul loc în Europa după cazurile de mortalitate în rândul pruncilor și copiilor – ea fiind de zeci de ori mai mare decât în Ucraina și România.

Nimeni nu spune despre faptul că apa din fântâni și izvoare nu mai este bună de băut în ultimii 15 ani, întrucât conține sulfați și nitrați, chiar și detergenți. Iar după volumul apei potabile pe cap de locuitor suntem pe locul 5 de la capăt – în rând cu țăriile din pustiu!

Nimeni nu vorbește despre ceea ce s-a întâmplat cu educația noastră. Noi ne transformăm într-o țară needucată”, a conchis Tkaciuk.

El a adăugat că „Congresul Civic” s-a implicat în alegeri cu un program de schimbări concrete. Este vorba de cinci modernizări, care pot schimba trendul proceselor defectuoase din țară.

Felicitări liderului comuniștilor transnistrieni Oleg Horjan cu ocazia zilei de naștere

Stimate, Oleg Olegovici,

Încă un an l-ați petrecut în detenție, dar nu ați renunțat la principiile Dvs. solide, aidoma unui granit. Pentru politicul de pe ambele maluri ale Nistrului – sunteți un exemplu al faptului că lupta continuă atât timp cât există cei care sunt gata să lupte. Ați fost supus presiunilor, amenințat, ca să renunțați la ideile Dvs., pentru a vă trăda susținătorii și simpatizanții, pentru a vă trăda pe Dvs.. Dar nu ați cedat și nu v-ați supus. Ați ales calea luptei și doar din acest motiv ați obținut o victorie morală asupra forței dure care astăzi încearcă să limiteze libertățile omului, dar care niciodată nu va putea zdrobi și înrobi ideia măreață a supremației echității.

În august 2018, ați fost condamnat considerând că astfel veți fi eliminat din câmpul politic și dat uitării. „Judecătorii” voștri au greșit. Numele lui Oleg Horjan are importanță atât pe malul stâng, cât și pe cel drept al Nistrului. Acest nume nu este uitat, iar lupta continuă. Oleg Horjan este astăzi simbolul opunerii umane față de regimul celor care credea că au obținut puterea pe veșnicie.

Stimate, Oleg Olegovici,

Încercările care v-au căzut pe umeri sunt extrem de grele. Ați fost lipsit de drepturi juridice și umanitare elementare, vi s-a refuzat oferirea unui ajutor medical calificat, s-a încercat limitarea oricărui acces al Dvs. cu lumea exterioară. Dar Dvs. sunteți de nezdruncinat. Aceasta este demn de tot respectul, este un gest al unui comunist adevărat.

„Congresul Civic” consideră a fi onorat să înainteze tovarășii Dvs. în lista sa de candidați la funcția de deputat în Parlamentul de la Chișinău. Cu atât mai mult, ne mândrim cu faptul că în listele noastre sunt înaintați locuitori ai Transnistriei – frații noștri din stânga Nistrului. Și noi nu ne vom împăca cu gântul atât timp cât Dvs. veți fi încarcerat.

Permiteți-ne să Vă urăm și mai mult carcater și consecvență principială, sănătate fizică și duritate spirituală, precum și, desigur, noi victorii! Avem încrederea că lupta Dvs. se va încheia cu succes. Credem că eliberarea Dvs., reuniunea cu familia și cei apropiați, precum și revenirea la activitatea politică sunt pe aproape.

Liderul comuniștilor transnistrieni, Oleg Horjan, a fost lipsit de imunitate în iunie 2018, iar deja peste câteva zile a fost condamnat la 4,5 ani de închisoare în baza unor învinuiri inventate. Judecarea lui Horjan s-a asemănat mai mult cu un act de represiune politică asupra celor incomozi, a celor care au refuzat să-și jertfească principiile în schimbul propriei securități și bunăstări. Eliberarea lui Oleg Horjan a fost solicitată de nenumărate ori de reprezentanții misiunilor diplomatice acreditate la Chișinău, Duma de Stat a Federației Ruse și diverse organizații de apărare a drepturilor omului.