Congresul Civic merge la alegeri. Partidul are un plan

Congresul Civic a fost primul partid care a pledat pentru dizolvarea cât mai rapidă a parlamentului ales conform sistemului și regulilor lui Vladimir Plahotniuc. Pentru realizarea acestui scop a fost nevoie de doi ani, pierduți totalmente pentru țară. 

Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic salută decizia cu privire la dizolvarea parlamentului și organizarea alegerilor parlamentare anticipate la 11 iulie 2021. Cu părere de rău, decizia a fost luată în condițiile unei confruntări dintre niște partide-clanuri, fiecare dintre acestea încălcând legea și nerespectând Constituția de nenumărate ori.

Acest lucru însă nu schimbă esența faptului că Moldova are nevoie de resetare, iar alegerile parlamentare anticipate ne vor permite să scăpăm de acei reprezentanți ai corpului de deputați care simbolizează ferm perioada statului capturat.

Acum este importantă organizarea unor astfel de alegeri care vor permite să fie schimbat realmente programul dezastruos al Republicii Moldova.

Alegerile ar trebui să devină o platformă pentru o competiție de idei și programe pentru viitorul țării și nu o luptă dintre două echipe de lichidatori. Dar niciuna dintre aceste echipe nu are idei pentru viitor.

Ambele partide favorite transpun agenda zilei într-o nouă dezbatere despre alegerea geopolitică a Moldovei, lansând vechile povești de groază despre guvernul mondial, „soros-iști” și iminenta invazie a egalității de gen, pe de o parte și despre tancurile de pe Nistru, pe de altă parte.

Dacă alegerile se vor desfășura în acest sistem de coordonate, în Moldova nu se va schimba nimic. Țara va merge în continuare spre linia de finiș care este deja foarte aproape – este vorba despre anul 2025, când, conform tuturor prognozelor, va avea loc colapsul economic și falimentul social inevitabil.

Clasa politică actuală a devenit un generator de accelerare pe calea către acest „punct de neîntoarcere”. Noi știm cu toții despre ce vorbesc politicienii din Moldova. Și noi toți înțelegem foarte bine că ei nu vorbesc despre ceea ce este mai important:

— Moldova, ca stat, se deplasează cu o viteză maximă spre stația terminus. Provocările cu care s-a confruntat nu pot fi depășite în cadrul vechii abordări a politicului. În 30 de ani, populația țării s-a redus cu o treime;

— La noi se înregistrează cel mai înalt nivel al mortalității infantile din Europa și incidențe exorbitante de cancer și tuberculoză;

— Majoritatea absolută a cetățenilor care trăiesc în afara Chișinăului abia de supraviețuiesc într-o sărăcie aproape medievală, când veniturile abia de le ajung pentru mâncare;

— La noi sunt cele mai exorbitante prețuri la resursele energetice, care nu permit dezvoltarea economiei, sectorului agrar și tehnologiilor moderne;

— Sistemul nostru educațional alunecă spre nivelul școlilor parohiale, iar știința pur și simplu dispare;

— Pandemia a demonstrat că Moldova nu este un stat în sensul clasic al acestui cuvânt. Cetățenii care ani la rând au plătit impozite în bugetul de stat nu au beneficiat de niciun fel de susținere. Statul s-a retras în cel mai dificil moment pentru cetățeni.

Astăzi, Moldova nu are nevoie de o operație estetică pentru o nouă „reformă a sistemului justiției”. Și cu atât mai mult, țara nu are nevoie de o nouă schimbare a plăcuțelor cu nume în sala de ședințe a parlamentului. Țara are nevoie de schimbări radicale – echitate și modernizare.

Partidul Acțiunii Comune – Congresul Civic,
29 aprilie 2021

Congresul Civic este prezent practic in toate raioanele Republicii Moldova

Partidul Congresul Civic continuă să-și extindă și să-și consolideze rândurile. La ziua de azi tânăra formațiune politică are oficii teritoriale în toate regiunile țării și mai mult de jumătate din raioane ale republicii.

«Congresul Civic crește și se dezvoltă. Noi deja am acoperit peste o jumătate din raioanele țării, suntem mii și mii. Mergem înainte și în niciun caz nu admitem gândul să ne oprim», a declarat membrul Comitetului Executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean, în cadrul unei intervenții live pe Facebook.

Astfel, Congresul Civic este prezent în toate regiunile țării și în peste o jumătate din raioanele Republicii. Steagurile roșii ale formațiunii politice a fost arborate în raioanele Dondușeni, Rîșcani, Fălești, Glodeni, Florești, Briceni, Bălți, Drochia, Ocnița, Edineț, Hîncești, Orhei, Criuleni, Ungheni, Cahul, Taraclia și Comrat. 

Urmează să-și deschidă ușile oficiile teritoriale ale Congresului Civic în Soroca, Șoldănești, Basarabeasca și Dubăsari. 

Organizațiile raionale al Congresului Civic au reușit să adune mii de cetățeni din Moldova, uniți de scopuri și valori comune, precum umanizm, echitatea socială și solidaritatea. În timpul ultimei luni au fost constituite zeci de organizații primare de partid.  Astfel, doar în raionul Fălești în timpul săptămânii au fost constituite cinci organizații primare de partid: în localitățile Pompa, Natalievca, Ilenuța, Răuțel, Hîncești (satul din raionul Fălești).

Totodată, la moment în toată Republica activiștii formațiunii politice continuă să distribuie pliante și să se întâlnească cu alegătorii. 

În pofida faptului că partidul Congresul Civic este un partid tânăr, formațiunea politică este determinată să lupte pentru putere, pentru a aduce Republica Moldova în albia normalității.

Iurie Muntean: Partidele Șor și PDM trebuiesc scoase în afara legii

Congresul Civic este gata să coopereze cu diferite forțe politice, care împărtășesc scopurile și viziunile partidului, cu excepția a două formațiuni politice: PDM și partidul «Șor». Despre acest lucru a declarat membrul Comitetului Executiv al СС, Iurie Muntean. 

Astfel, potrivit lui Muntean, Congresul Civic este determinat să colaboreze cu orice forță politică care este capabilă de a implementa Planul de acțiuni, pentru a depăși criza cu care se confruntă Moldova.  Însă el a precizat că formațiunea politică nici într-un caz nu va coopera cu două partide: PDM și partidul «Șor». 

«Partidul democrat este unul criminal și urmează scos în afara legii. Mai mult decât atât, al a fost scos în afara legii prin Declarația Parlamentului cu privire la recunoașterea caracterului captiv al statului Republica Moldova. Doar că acest document a fost dat uitării», a declarat Muntean. 

Membrul Comitetului Executiv a mai adăugat, că și partidul «Șor» trebuie scos în afara legii: «Această formațiune este o grupare criminală, care a contribuit la procesul de degradare a tuturor relațiilor politice din Moldova. Noi de-a lungul anilor vom fi nevoiți să depășim consecințele activității acestui partid». 

Congresul Civic intenționează să elaboreze un proiect național de implementare a venitului de bază necondiționat

Potrivit membrului Comitetului Executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean, proiectul pilot ce ține de venitul de bază necondiționat va fi implementat cu ajutorul partenerilor externi la nivel național.

«Noi propunem ca venitul de bază necondiționat să fie oferit primelor trei categorii de oameni: pensionarii, copii până la 21 de ani și persoanelor vulnerabile, în special celor, care au rămas fără lucru. Mai departe, însă, pas cu pas, să asigurăm venitul necondiționat pentru fiecare cetățean», a declarat membrul Comitetului Executiv al Congresului Civic.

Potrivit lui Muntean, mărimea venitului de bază garantat nu poate fi mai mică decât nivelul minim de existență actualizat: «În bugetul actual, bineînțeles, nu sunt bani. În schimb sunt bani pentru automobile luxoase a funcționarilor, pentru apartamente, prime, judecătorii noi și așa mai departe».

El a mai adăugat, că datele apărute în urma implementării proiectelor ce țin de venitul de bază garantat, arătă ca persoanele care îl primeau au cheltuit banii pentru studii, inclusiv a copiilor și îmbunătățirea condițiilor de trai: «Aceste trei direcții de cheltuieli reprezintă sub 90 de procente din cheltuielile pe care le-au făcut».

Poleanschi: Acum nu e în vogă să vorbești despre dreptul cetățenilor la imunizare gratuită

Până la un miliard de lei vor fi luați de la populația Moldovei în cazul vaccinării cu plată împotriva COVID-19, a estimat Mihail Poleanschi, membru al Comitetului Executiv al Partidului „Congresul Civic”. Imunizarea gratuită se desfășoară deocamdată extrem de lent, transmite eNews.

„În luna mai, se prevede inițierea vaccinării cu plată. Despre aceasta a declarat Dodon unei publicații afiliate. Și, ca un degetar profesionist, „a croit” și niște calcule – s-a ajuns la prețul de 30 de dolari: „Ai noștri nu vor putea să obțină un câștig mai mare de 5-10%, plus cheltuielile pentru seringi, pentru deservire. Fie, să adauge la preț 5-10 dolari, dar cred că în Moldova, vaccinul nu va costa mai mult de 30 de dolari pentru ambele doze”, chibzuiește fostul președinte.

Nu este prea clar, cum clinicile private vor obține vaccinurile, dar acum nici nu se prea vorbește despre aceasta (deși este o chestiune importantă). Într-un an de pandemie, cetățenii Moldovei au reușit să se convingă definitiv că întreaga clasă politică actuală nu este de partea lor. De aceea nimeni nu pune la îndoială faptul că va trebui să plătească pentru a se vaccina. În orice caz, majoritatea.

Totodată, trei luni de campanie de informare insistentă „Pentru bani” nu au trecut în zadar – acum, nici nu e în vogă să vorbești despre dreptul cetățenilor la imunizare gratuită. În general, când este vorba despre cum să mai facă bani, partidele parlamentare și funcționarii care le deservesc dau dovadă de talente uimitoare de specialiști în marketing. Și nu au nevoie de niciun fel de PR-iști din Rusia”, scrie politicianul într-o postare pe o rețea de socializare. În opinia sa, involuntar, se creează impresia că pentru cineva este convenabil un ritm atât de lent de vaccinare.

„În același timp, așa-numiții cei de dreapta, care au o atitudine îngăduitoare față de problemele ce țin de creșterea exclusivă a capitalului privat, muțesc de obicei în astfel de discuții. Măcar cineva de-ar încerca să spună clar că statul este obligat (!) să asigure cu vaccin gratuit absolut toți doritorii, dar și cu dreptul de a alege producătorul, iar orice vaccin administrat cu bani va demonstra incapacitatea politicienilor de a-și îndeplini obligațiunile față de cetățeni. Nu, în această istorie, cei de dreapta ridică din umeri și bombănesc în urma boierilor socialiști: „Mai bine așa decât deloc”, „Mai bine cu bani decât un an la coadă”, „Mai bine să alegem singuri și să plătim”… și multe alte expresii cunoscute.

În general, întreaga clasă politică actuală este de laudă. Acum, cu participarea lor, cel puțin o jumătate de miliard de lei va fi luat de la populația Moldovei prin vaccinarea cu plată (dacă e să presupunem că o treime din populația țării va fi imunizată cu plată) sau un miliard de lei (dacă am presupune că două treimi din populația țării se vor vaccina cu plată).

Dar deocamdată, mai puțin de 110 mii de locuitori (circa 4%) au primit gratuit vaccinul împotriva infecției cu coronavirus. Și aceasta, în 54 de zile! Din păcate, trebuie să recunosc că m-am gândit: dar poate că aceste ritmuri de vaccinare sunt chiar foarte convenabile pentru cineva?”, a concluzionat Mihail Poleanschi.

Sursa: eNews

Investițiile în sistemul de învățământ, știință și inovații urmează să constituie nu mai puțin de un procent din PIB

Domeniul învățământul din Moldova este perceput de către guvernare drept o cheltuială inutilă. Însă, potrivit membrul Comitetului Executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean, finanțarea educației reprezintă o investiție în viitorul țării. 

«Finanțarea sistemului de învățământ a devenit o cheltuială, contabilizată de stat. La înrădăcinarea unei asemenea abordări foarte mult a contribuit și așa numita președinta Maia Sandu, care fiind în calitate de ministrului învățământului, așa și nu a înțeles că învățământul nu este o cheltuială a statului, ci o investiție», a declarat el. 

Potrivit lui Muntean, școlile nu pot avea capacitatea de autofinanțare, ele trebuie să fie finanțate de către stat, întrucât asta este o investiție în viitorul țării, care nu poate fi contabilizat. 

«Noi propunem în Planul de acțiuni al nostru ca investiții în învățământ, inovații și științe să fie nu mai mic, decât un procent din PIB», a conchis Muntean.         

Moldova are nevoie de concurență de idei și nu de lupta dintre politicieni. Dreapta politică va câștiga cu siguranță dacă alegerile vor avea loc după o schemă obișnuită – a unui «meci de fotbal»

Așa zișii politicieni din Republica Moldova își doresc să transforme viitoarele alegeri anticipate într-un «meci de fotbal» în cadrul căruia alegătorilor le va fi rezervat locul doar unor spectatori. Însă, potrivit membrului Comitetului Executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean, pentru ca sufragiul să aducă schimbări veritabile în țară, acesta trebuie să se transforme într-o luptă de idei. 

«Curtea Constituțională dar a formalizat o anumită situație, însă alegerile anticipate vor avea loc doar din cauza faptului că aceste alegeri sunt dorite și mult așteptate de către toți cetățenii Republicii Moldova», a declarat membrul Comitetului Executiv al Congresului Civic. 

Totodată, potrivit lui Muntean, toți cetățenii urmează să contribuie la petrecerea unor alegeri parlamentare care nici pe aproape nu vor repeta alegerile parlamentare care au avut loc în Moldova pe parcursul ultimelor 12 ani. Însă, consideră el, așa numiții politicieni vor depune toate eforturile pentru a impune cetățenilor o agendă falsă, o agendă de conflict. 

«Aceste alegeri se vor transforma într-un meci de fotbal în cadrul căruia cetățenilor îi va reveni rolul de suporteri, fani sau chiar sectanți. Cu părere de rău, unii alegători deja au acceptat acest rol», a mai spus Muntean. 

Totuși, el a declarat, că dacă viitoarele anticipate vor decurge după scenariul obișnuit, ele vor fi câștigate de partidele de dreapta definitiv: «Victoria lor va fi asigurată prin faptul că cea mai mare așa numită forță politică, socialiștii, deja au capitulat». 

«Faptul că ei într-un mod jalnic, urât încearcă să amâne alegerile parlamentare anticipate denotă, în primul rând, o frică elementară de a da luptă adversarilor săi politici. Acest lucru deja l-a observat întreaga societatea, acest lucru a devenit evident în cadrul cercetărilor sociologice, care demonstrează prăbușirea acestora», a menționat el.

Potrivit lui Muntean, un asemenea final al Partidului socialiștilor îl va anihila nu doar pe Dodon, ci va aduce la un lucru mult mai periculos: el va slăbi întregul eșichier politic de stânga. 

Spre final, el a mai adăugat, că viitoarele alegeri parlamentare trebuie să se transforme într-o competiție de planuri de acțiuni care clar și concret vor aborda toate problemele din Republica Moldova: 

«Ca să schimbăm accentele și spiritul acestor alegeri, noi trebuie să ne punem un șir de întrebări foarte simple: în general e posibilă viața în Moldova, poate exista Moldova? La aceste întrebări noi trebuie să găsim răspunsuri concrete, dar și desfășurate».   

«Ultimul cui bătut în sicriul satelor». Iurie Muntean despre intenția guvernării de a reduce numărului de primării în Moldova

Proiectul reducerii dramatice a numărului de primării, care este promovat de către guvernare, va duce la dispariția satelor. Potrivit membrului Comitetului Executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean, reducerea numărului de primării este o crimă. 

«Distanță scurtă între cetățean și instituțiile guvenării, care la moment în Moldova constitue circa 2 kilometri, reprezintă un avantaj competitiv, și inclusiv economic», – a declarat Muntean. 

Potrivit membrului Comitetului Executiv al Congresului Civic, în cazul în care proiectul optimizării administrației publice locale va fi implementat, aceasta ar însemna reducerea numărului de primării până la 90 de unități și va mări distanța  dintre cetățean și instituțiile puterii. 

«Evident, consecințele vor fi aceleași ca și în cazul închiderii școlilor. Închiderea primăriilor ar însemna «ultimul cui în sicriele satelor». Actualii guvernanți nu înțeleg acest lucru și când ei fac referire la așa numitele standardele europene, ei vă mint. Deoarece standardele europene includ accesibilitatea cetățenilor la serviciile de stat și la comunicarea cu puterea. Guvernanții, de fapt, comit o crimă», a conchis Iurie Muntean. 

Iurie Muntean: «Noi nu vorbim despre mărunțișuri și prostii, noi vorbim despre planuri și strategii, despre visuri»

Congresul Civic este unicul partid care se bazează pe Planul de acțiuni pentru a scoate țara din criză. Despre acest lucru a declarat membrului Comitetului Executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean. 

«Spre deosebire de alte partide, noi vorbim despre planuri, strategii, obiective, visuri. Noi suntem unicul partid care are Planul de acțiuni cu direcții și instrumente clare», a declarat membrul Comitetul Executiv al Congresului Civic. 

El a menționat că formațiunea politică și-ar dori să intre în competiții și lupte dintre agende politice. Însă, potrivit lui Muntean, Congresul Civic are dușmani, dar nu are oponenți. 

«Cu părere de rău, condițiile în care Planul de acțiuni urmează a fi realizat sunt foarte grele. Noi suntem 2 milioane, dintre care 700 mii sunt de pensionari și  900 mii de lucrători. Patru pensionari la cinci lucrători. Tendința este  că peste cinci ani vom ajunge la coeficientul 1:1. Asta e colaps. Noi suntem nevoiți să producem miracole, altă soluție nu avem», a conchis Muntean. 

Criza pandemică adâncă este rezultatul optimizării sistemului medical în RM

Conceptul optimizării ar trebui scos din vocabularul politicienilor din Moldova. Potrivit secretatului organizației Congresului Civic din Criuleni, situația catastrofală din Republica Moldova este cauzata anume de optimizare.

«Unicul plan pe care îl au partidele politice din Moldova este optimizarea. Optimizarea școlilor, a spitalelor. Rezultatul acestor optimizări noi îl vedem astăzi», a spus Dragoman.

Potrivit secretarului Organizației teritoriale, în orice sat din Moldova trebui să fie punct medical, spital, școală. În caz contrar, dispar satele.

«Dacă în Moldova vor fi optimizate și primăriile, atunci în țară va fi un haos complet. Situația de azi în țară confirmă poziția Congresului Civic», a conchis el.

Procuratura a admis cererea Congresului Civic privind privatizarea «Cazangeriei de Est» din municipiul Chișinău

Procuratura Generală a admis cererea Congresului Civic privind examinarea procesului fraudulos de înstrainare a obiectului strategic din municipiul Chișinău — «Cazangeria de Est». Cererea a fost remisă Procuraturii municipale. 

«În conformitate cu Codul de procedură penală, sesizarea privind presupusele ilegalităţi admise la înstrăinarea «Cazangeriei de Est» de către factorii de decizie ai S.A. „ Termoelectrica”, a fost remisă Procuraturii municipiului Chișinău pentru examinăre», se arată în scrisoarea expediată către partid. 

Anterior, Congresul Civic a cerut de la Procuratura Generală să investigheze înstrăinarea «Cazangeriei de Est» de către compania «Olioterra», care este controlată de un apropiat al fostului președinte Igor Dodon, Liviu Secrieru. 

Din cererea depusă de către partid, rezultă că până în 2020, obiectul îi aparținea companiei «Termocom». Ulterior, în 2020, Cazangeria a trecut în proprietatea «Termoelectrica». Suma contractului constituia în jur de 47 milioane de lei.

Deja, în 2021 obiectul a fost vândut pentru doar 22 milioane de lei către «Olioterra», în pofida faptului că valoarea estimată a Cazangeriei se ridica la 45 milioane de lei.

Congresul Civic va susține protestele feroviarilor

Partidul Congresul Civic este determinat să susțină protestele feroviarilor pentru apărarea drepturilor acestora. Potrivit membrului Comitetului Executiv al partidului, Iurie Muntean, este îmbucurător faptul că angajații întreprinderii de stat «Căile ferate din Moldova» s-au consolidat și s-au solidarizat pentru a lupta cu nedreptatea. 

«Faptul că feroviarii într-un mod stihinic, dar destul de rapid se unesc și se solidarizează în lupta pentru drepturile lor, noi, ca partid politic, îl privim foarte pozitiv. Noi nu putem sta de o parte, când cetățenii pe care noi, prin definiție, urmează să-i reprezentăm, trebuie să îi ajutăm»,  a declarat membrul Comitetului Executiv, care a accentuat că printre valorile-cheie ale partidului se regăsesc solidaritatea și echitatea socială.

Potrivit lui Muntean, Congresul Civic va susține protestele feroviarilor, pentru a canaliza acest proces și a-l îndrepta într-o direcție corectă, astfel ca el să decurgă în forme civilizate și eficiente, care ar asigura atingerea scopurilor. 

«Noi v-om participa la aceste procese foarte activ. Cu atât mai mult, că noi cunoaștem cum aceste lucruri se fac. Am organizat proteste și nu o dată», a mai declarat Muntean. 

Totodată, el a menționat că cetățenii deja nu au de ales și a venit momentul să scape de guvernarea hoțească, lipsită de idei. La final el s-a adresat către feroviari: 

«Noi suntem alături, noi suntem în stare să vă organizăm și să vă ajutăm. Nu vă temeți nici de poliție, nici de judecători, nemaivorbind de actuala, așa zisă, elită politică, reprezentată de Dodon și Sandu».

Moldova peste patru ani ar putea intra într-o criză social-economică fără precedent

Raportul dintre populație încadrată în câmpul muncii și a pensionarilor a atins un nivel periculos. Când numărul acestor două categorii de populație se va egala, atunci în Moldova va izbucni o criză social-economică fără precedent. Despre acest lucru a declarat membrul Comitetului Executiv al Congresului Civic Iurie Muntean.

«Сătre anul 2025 numărul persoanelor încadrate în câmpul muncii se va egala cu numărul pensionarilor. Atunci noi vom intra într-un colaps social-economic total» – a declarat el. 

Potrivit lui Muntean, la moment în Moldova sunt peste 700 mii de pensionari și peste 900 de mii oameni încadrați în câmpul muncii, ceea ce înseamnă că avem cinci lucrători la patru pensionari. 

«Acesta este un coeficient foarte șubred și foarte periculos. Având în vedere tendințele care devin tot mai pronunțate, către 2025 noi vom atinge coraportul de 1:1», a declarat el. 

Potrivit lui Muntean, dacă clasa politică în timpul cel mai apropiat nu va fi schimbată, iar în agenda politică nu va fi inclus planul de acțiuni pentru a asigura schimbări în relații sociale, atunci în 2025 «noi vom trebuie să stingem lumina și să închidem ușa». 

Apreciați amploarea. Acest gigant a revenit unui om de-al lui Dodon la prețul unui castel din „valea cerșetorilor” din Chișinău

Partidul Congresul Civic (CC) a prezentat o schemă prin care o persoană apropiată lui Igor Dodon a intrat în posesia unei unități strategice – Centrala Termică de Est din Chișinău. Mihail Poleanschi, membru al Comitetului Executiv, liderul organizației CC din Chișinău, a declarat că prin intermediul apropiaților săi, fostul președinte scoate ultimele bunuri din țara noastră imobilizată.

Poleanschi a comunicat că la 10 februarie 2021, statul a pierdut o nouă întreprindere energetică valoroasă: Centrala Termică de Est a SA „Termocom”, situată pe o suprafață de 11,5 hectare între sectoarele Botanica și Ciocana din Chișinău. El a adăugat că această întreprindere a ajuns în proprietatea unei persoane despre care presa a scris anterior că ar fi cumătrul ex-președintelui Igor Dodon – Liviu Secrieru și companiei acestuia „Oliaterra”, cu doar 22 milioane de lei (circa un milion de euro).

„Nu demult, fostul președinte a declarat că are mulți cumătri, însă anul trecut, când presa a scris că un cumătru de-al lui Dodon construiește o o platformă și o zonă de agrement pe un teritoriu protejat de pe Nistru, administrația fostului președinte a negat”, a adăugat el.

Poleanschi a făcut referire la Ziarul de Gardă și a reamintit că în anul 2019, Radu Secrieru, fiul lui Liviu Secrieru, a cumpărat două terenuri pe malul Nistrului, în Molovata, satul de baștină al Galinei, soția lui Igor Dodon. În investigație se menționa că în anul 2020, unul dintre cele două terenuri a fost revândut lui Petru Marineanu, fratele Galinei Dodon. Poleanschi a adăugat că în zona protejată se efectuează lucrări de construcție de amploare. Locuitorii satului susțin că acolo se construiește o zonă de agrement privată pentru familia fostului președinte. Ambele terenuri sunt înconjurate de un singur gard. Dar și alt lucru indică asupra faptului că Secrieru este apropiat de cercurile de la guvernare: compania sa „Olioterra” câștigă cu o stabilitate de invidiat licitațiile pentru furnizarea produselor pentru Armata Națională: numai în perioada dintre anii 2016 și 2017, valoarea contractelor a constituit 3,5 milioane de lei.

Activistul Congresului Civic Igor Grițco a comunicat în cadrul briefingului de miercuri că Centrala Termică de Est a fost dată în exploatare în anul 1993 și o perioadă, a funcționat în regim de testare. Această întreprindere trebuia să asigure cu energie termică și apă caldă locuitorii din sectoarele Ciocana și Botanica. Potrivit afirmațiilor sale, centrala a fost dotată cu toată infrastructura necesară, inclusiv comunicațiile pentru alimentarea cu gaze de înaltă și joasă tensiune, terenuri asfaltate cu macarale portic, rezervoare subterane și la suprafața solului pentru depozitarea combustibilului, 11 construcții cu suprafața de 10,5 mii de m.p., o linie de cale ferată și rețele electrice asigurate cu un transformator de 10 mW/h etc.

„Centrala a fost ultima întreprindere energetică de acest nivel construită în Moldova. Țara noastră nu s-a mai ocupat de dezvoltarea energeticii. Centrala Termică de Est era la balanța SA „Termocom”. Însă după atacul raider al acestui monopolist municipal, toate activele întreprinderii, printre care, bineînțeles, și Centrala Termică de Est, au fost transmise societății pe acțiuni cu capital de stat „Termoelectrica” nou creată. Aceasta era controlată și funcționa în interesele clanului oligarhic Plahotniuc-Dodon. Iar acum, doar al lui Dodon”, a adăugat Grițco. 

Potrivit afirmațiilor lui Grițco, în anul 2015, „Termocom” a încercat să vândă Centrala Termică de Est, fiind în proces de insolvență și având datorii colosale acumulate în mod artificial. Aceasta a fost scoasă în vânzare cu 57 milioane de lei sau 3,5 milioane de euro.

Mai departe, în anul 2020, Centrala Termică de Est a fost înregistrată la SA „Termoelectrica” în contul rambursării datoriei de 47 milioane de lei. Iar la 2 iunie 2020, compania „Vlasercom” a evaluat și a stabilit valoarea obiectului – circa 45 milioane de lei. Este aceeași companie care a evaluat activele de la Banca de Economii în interesele grupării oligarhice menționate mai sus.

Și în sfârșit, la 22 februarie 2021, întreprinderea a fost vândută la un preț de 22 milioane de lei, la o licitație cu reducere, companiei „Olioterra”, al cărei fondator și administrator este Liviu Secrieru.

„Este de 3,5 ori mai ieftin decât prețul inițial, de două ori mai ieftin chiar și decât valoarea care a fost stabilită de evaluatorul menționat. Și iarăși, este de 2,5 ori mai puțin decât suma datoriilor din cauza cărora centrala a trecut de la SA „Termocom” la întreprinderea „Termoelectrica”. După cum vedeți, este absolut evident prejudiciul de câteva milioane provocat statului”, a adăugat Grițco.

În același timp, potrivit afirmațiilor activistului Congresului Civic, care a făcut referire la evaluările experților internaționali, în anul 2015, doar metalele de la această întreprindere valorau 2,5 milioane de euro: „Deci, în cazul privatizării Centralei Termice de Est cu un milion de euro, compania „Oliaterra” poate nu numai să-și returneze imediat toți banii cheltuiți pentru privatizare, dar și să primească un profit net de 1,5 milioane de euro. Este o afacere foarte profitabilă, cu o rentabilitate imediată de 150%. Domnul Secrieru dorește să privatizeze și terenul pe care este situată Centrala. Noul proprietar s-a adresat deja la primăria Bubuieci cu solicitarea de a i se transmite în proprietate terenul cu suprafața de 11,6 ha”. 

Natalia Dașchevici, activistă a Congresului Civic, a subliniat faptul că în momentul în care Liviu Secrieru a achiziționat centrala la un preț scăzut, în agenda ședinței Consiliului Municipal Chișinău a fost inclusă chestiunea privind revocarea titlului de proprietate care certifică dreptul de utilizare a terenului pe care se află întreprinderea. Acest lucru s-a întâmplat abia acum, deși adresările respective către primăria Bubuieci datează cu anul 2017.

„La ședința Consiliului Municipal au fost abordate întrebări despre beneficiarul acestui proiect. Adrian Grigorițchi, șeful adjunct al Direcției generale arhitectură, urbanism și relații funciare, a răspuns că este primăria Bubuieci, deși la acel moment, beneficiar era deja cu totul altă persoană”, a declarat Dașchevici.

Până la delimitarea definitivă a granițelor unităților administrativ-teritoriale care intră în componența municipiului, acest teritoriu era considerat orășenesc, iar în anul 1999, prin decizia primăriei Chișinău, a fost transmis spre utilizare SA „Direcția de producere și furnizare a energiei termice”, care a intrat ulterior în componența SA „Termocom”. În urma examinării, această chestiune nu a fost aprobată. A fost transmisă spre reexaminare. Noi îndemnăm aleșii locali din Chișinău și Bubuieci să nu participe la această înșelătorie și să nu ia decizii care s-ar putea solda cu privatizarea terenului pe care este situată Centrala Termică de Est.

Mihail Poleanschi a subliniat faptul că în timp ce întregul sistem de administrare al statului se ruinează, liderul Partidului Socialiștilor scoate ultimele bunuri din țara noastră imobilizată, prin intermediul persoanelor sale apropiate. 

„Acesta este un jaf. Sancțiunile pentru astfel de crime au fost întotdeauna cele mai aspre”, a menționat Poleanschi.

Activiștii Congreului Civic s-au adresat către Procuratura Generală cu solicitarea de a investiga schema descrisă.

Iurie Muntean: Pandemia a demonstrat, cine cu adevărat reprezintă armata de ocupație în Moldova — deputații, procurorii și judecătorii

Criza pandemică a pus toate punctele pe «i» și a demonstrat că «elita» politică falimentată reprezintă o armată de ocupație în țara noastră. Potrivit membrului Comitetului Executiv al Congresului Civic, Iurie Muntean, unica cale de depășire  a acestei situații de criză ar fi dizolvarea Parlamentului și organizarea alegerilor parlamentare anticipate. 

Astfel, potrivit membrului Comitetului Executiv al Congresului Civic, regimul stării excepționale a fost instituit doar de dragul amânării alegerilor anticipate. El a atras atenția asupra faptului că unele măsuri ale Comisiei naționale pentru situații excepționale, au fost de-facto abrogate chiar a doua zi de către instituțiile inferioare.   

«Până acum noi n-am văzut nici un plan de depășire a crizei pandemice și nici măsuri clare, eficiente, cu rezultate concrete, nu vom vedea în continuare.  

Ceea ce a fost prezentat în Parlament de către prim-minstru interimar Aurel Ciocoi este o hârțoagă derizorie, care a servit temei formal pentru a justifica în fața cetățenilor instaurearea stării de urgență», a spus Muntean.

Potrivit lui Iurie Muntean, lupta guvernării cu pandemia a eșuat, ceea ce demonstrează că «elita» politică din Moldova a falimentat totalmente și urmează să fie schimbată. În orice caz, alegerile parlamentare anticipate reprezintă o parte a soluționării crizei epidemiologice: «Cu această clasă politică noi nu putem nicidecum să ușurăm situația». 

«Pandemia a pus toate punctele pe «i», a clarificat toate rolurile și acum, eu cred, că în Moldova nu a rămas nici un cetățean cărui nu i-ar fi clar cine-i adevăratul ocupant în țara noastră și cine reprezintă armata de ocupație. Noi cu adevărat suntem supuși ocupației de către o mică armată feudală: funcționari, deputați, procurori, judecători», a declarat Muntean. 

Cum niște bani enormi au imoralizat politicienii moldoveni, iar deputații au devenit canibali care-și mănâncă propriul popor

Începând cu anul 2014, politica moldovenească a început să fie însoțită de sume colosale de bani. Deputații nu se intimidează să se laude cu bogățiile lor. Așa ceva nu a mai fost acum. Mark Tkaciuk, reprezentantul Comitetului Executiv al Congresului Civic, a declarat despre aceasta într-un live pe Facebook.

El a subliniat faptul că deputații din Moldova pot fi numiți cu încredere „canibali” care nu luptă pentru echitatea socială, ci pentru ei înșiși și pentru propriile buzunare.

„Acest lucru s-a reflectat și în mituirea alegătorilor. Și în crearea unor ample scheme de corupție pentru exportul produselor agricole. Și în onorariile neverosimile pentru personalul de serviciu care a lucrat pentru partidele de pe eșichierul de stânga. Adesea, era vorba despre unii și aceiași oameni, care și acum primesc salarii de vreo 4-5 ori mai mult decât salariul unui profesor universitar sau al unui muncitor”, a comunicat Mark Tkaciuk.

El a remarcat că dacă mai devreme un deputat ascundea că deține o casă cu trei etaje sau imobile peste hotare, acum se mândrește cu așa ceva. Aleșii poporului nu se intimidează nici pentru acțiunile imorale atât de evidente. 

 „De exemplu, acum, când fiecare vaccin este de neprețuit, ei se imunizează în alte țări, se fotografiază și se laudă cu aceasta pe rețelele sociale. Este josnic. Este un canibalism, într-un anumit sens. Voi sunteți aleșii poporului. Voi sunteți cei care trebuie să se sacrifice. Nu mai vorbesc despre cei care fură ultimul vaccin de la reprezentații din domeniul medicinei, de la lucrătorii din sistemul sănătății. Și nu e vorba despre un caz sau două, ci de sute. Și fac acest lucru reprezentanții puterii”, a adăugat Mark Tkaciuk.

El a atras atenția asupra faptului că în Moldova, predomină o nedreptate colosală mistuitoare.

„Astăzi, noi ne alimentăm, în medie, cu 30% mai rău decât în anul 1990. E clar că unii mănâncă varză, alții – carne. În medie, reiese că noi consumăm sarmale. În realitate, totul este cu mult mai rău. Dacă am vedea, cu ce automobile de lux se plimbă feciorașii majori au deputaților, miniștrilor noștri, ce-și permit ei, s-ar putea crea impresia că trăim într-o țară bogată. În realitate, noi trăim într-o țară nefericită”, a concluzionat Tkaciuk.